Kde a ako často môžete darovať krv v čase korony ?

Kde a ako často môžete darovať krv v čase korony ?

Rozhodli ste sa, že sa stanete darcom krvi?

Nezáleží na vzdelaní či povolaní. Každý deň sa môžete rozhodnúť darovať krv ľuďom, ktorí s nádejou čakajú na uzdravenie. Darovať niekomu krv je ten najšľachetnejší a najväčší dar, ktorý vás nič nestojí, ale pre obdarovaného môže znamenať záchranu života a zdravia.

Vedeli ste, že každým darovaním krvi môžete zachrániť až tri ľudské životy?

Ak ste prvodarca, pred prvým odberom vás určite zaujímajú odpovede na základné otázky:

Kto môže byť darcom krvi?

Darcom krvi môžete byť aj vy, ak ste zdravý, máte 18 až 60 rokov a vážite minimálne 50 kilogramov.

Kto nemôže byť darcom krvi?

Pred darovaním krvi vyplníte podrobný dotazník, ktorý lekárom pomôže identifikovať potencionálne ohrozenia a dôvody, pre ktoré sa nemôžete stať dobrovoľným darcom krvi. Zároveň vám lekár odoberie vzorku krvi, aby zistil váš aktuálny zdravotný stav. Dôvodom takejto precíznej a niekoľkonásobnej vstupnej kontroly je ochrana vás – darcu krvi, ale aj človeka, ktorý má podlomené zdravie a potrebuje prijať zdravú krv. Prečítajte si viac o prípadoch, kedy sa nemôžete stať darcom krvi.

Ako často môže darca darovať krv?

Muži môžu darovať krv maximálne 4-krát do roka, minimálny odstup medzi odbermi by mal byť 3 mesiace.

Ženy môžu darovať krv maximálne 3-krát do roka s minimálnym odstupom štyroch mesiacov medzi dvoma odbermi.

Krvné doštičky je možné darovať aj častejšie.

Prečo som sa rozhodol pravidelne darovať krv?

„Je to o pocitoch, že môžete aj takto pomôcť zo srdca niekomu inému, koho vlastne nepoznáte. Nájsť si čas dve hodiny raz za tri mesiace vôbec nie je také zložité,“ odkazuje nádejným darcom krvi pán Adam Kubaško z Revúcej, ktorý krv daroval už 89-krát. „Nikoho nenahovoríte, aby išiel darovať krv len tak. Všetko je o vnútornom nastavení a o tom momente, keď sa človek pre darcovstvo rozhodne. Keď tak už urobí, je to preto, že chce pomáhať zachraňovať životy iných,“ hovorí pán Ladislav Kováč, ktorých daroval krv obdivuhodných 102-krát. „Strach ani nervozitu som necítil, ale boli určité obavy ako zareaguje telo na to, že mu zrazu bude chýbať 450 ml krvi,“ spomína pán Jaroslav Suvák na svoj prvý odber krvi. Držiteľ diamantovej plakety prof. MUDr. Jána Jánskeho považuje darovanie krvi za súčasť svojho života a už takmer dvadsať rokov daruje krv pravidelne.

Pred prvým darovaním krvi, by ste mali byť informovaní o tom, že:

• Na webovej stránke Národnej transfúznej služby SR nájdete aktuálne informácie o tom, či váš nedávny pobyt v zahraničí nepredstavuje prekážku, ktorá vás môže dočasne vyradiť z darovania krvi. http://www.ntssr.sk/

• Zdravý životný štýl a každodenná zdravá racionálna strava s dostatkom zeleniny a ovocia, kvalitných bielkovín, ktoré obsahuje napríklad hydina, ryby, mlieko, vajcia a strukoviny i jedlá so zníženým obsahom živočíšnych tukov sa odzrkadlia v kvalite darovanej krvi.

• V priebehu darovania krvi absolvujete ako darca lekárske a laboratórne vyšetrenia, ktoré vám poskytnú dôležité preventívne informácie o vašom zdravotnom stave.

• Vaša darovaná krv sa vyšetruje na infekčné ochorenia: o povrchové antigény hepatitídy (žltačky) typu B o protilátky proti vírusu hepatitídy (žltačky) typu B o protilátky proti vírusu hepatitídy (žltačky) typu C o HIV 1 a HIV 2 protilátky a antigénu p24 (testy na AIDS) o sérologický test na syfilis o stanovanie hladiny pečeňového enzýmu (ALT) Ak by sa našiel jediný patologický nález v týchto testoch, budete o tom informovaný a bude vám odporúčané navštíviť svojho praktického lekára. Na transfúziu sa použije vaša krv iba po vyhovujúcom výsledku, aby nebol ohrozený príjemca krvi.

• Pre vašu bezpečnosť sa pri každom odbere krvi používa výlučne jednorazový materiál.

Ako často možno krv darovať?

Muži môžu darovať krv s odstupom 3 mesiacov po odbere maximálne 4x do roka.

Ženy môžu darovať krv s odstupom 4 mesiacov po odbere maximálne 3x do roka. Ako sa pripraviť na odber?

• pred odberom nekonzumujte žiadne mastné jedlá

• nie je však vhodné, aby ste hladovali, odporúčame ľahké raňajky (netukové pečivo, chlieb, med, ovocie, zelenina a pod. ), v príjme tekutín sa neobmedzujte

• doprajte si dostatok spánku, na odber nie je vhodné prísť po ťažkej fyzickej námahe

• pred odberom nepite alkohol, nefajčite Aké vyšetrenia sa vykonávajú v súvislosti s každým odberom krvi? Krvný obraz, pečeňové testy (ALT), protilátky proti HIV 1, žltačke typu B a C, nosičstvo syfilisu, vyšetrenie krvnej skupiny a protilátok proti červeným krvinkám.

Pred odberom vyplníte DOTAZNÍK, ktorý pomáha pri posúdení zdravotného stavu darcu a uistí sa, že podaná krv nepoškodí príjemcu.

Je darovanie bezpečné?

Zdravotnícky materiál pri odbere krvi je jednorazový, vždy nový – akýkoľvek prenos infekcie je vylúčený. Množstvo odobratej krvi (400 – 450 ml) je pre darcu neškodné. Objem krvnej straty sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek za 2 týždne, strata železa za 2 mesiace. Aké doklady sú potrebné pri darovaní? Občiansky preukaz, karta poistenca, preukaz darcu (u stálych darcov). Prosíme o vyplnenie Evidenčnej karty bezpríspevkového darcu krvi Slovenského Červeného kríža, na základe ktorej Vás zaradíme do centrálnej evidencie darcov krvi.

Dôležité informácie a kontakty pre darcov krvi: 

Nemocnica Svet zdravia Žiar nad Hronom

Odberové dni: UT 6:00-9:00

Objednajte sa na tel. č: 045/6709422

transfuzka.zh@svetzdravia.com

Pracovisko Banská Bystrica

Adresa: Evidencia darcov krvi, Námestie Ludvíka Svobodu 1, Banská Bystrica

+421 48 4721 701

Kedy môžete darovať krv PO-PIA

7:00 – 14:00, Utorok 7:00 -17:00