Usmernenia pre darcov krvi

Usmernenie pre darcov krvi v súvislosti s pobytom v oblastiach s výskytom infekčných ochorení prenášaných komármi

EURÓPSKE KRAJINY

Posledných niekoľko rokov bol v niektorých krajinách Európy v letných mesiacoch (od mája do novembra) zaznamenaný výskyt infekčných ochorení, ktoré sú typické pre tropické krajiny a ktoré sú prenášané komármi.

Táto stránka obsahuje informácie o oblastiach výskytu endémií spôsobených WNV (vírus Západonílskej horúčky), horúčkou Dengue prípadne maláriou v Európe v súlade s hláseniami ECDC (Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb) a po návšteve ktorých nemôžete určitú dobu darovať krv.

Pre darcov krvi, ktorí navštívili nižšie uvedené inkriminované oblasti, platí kontraindikácia darovania krvi počas 28 dní od opustenia týchto oblastí, a to až do odvolania.

Týka sa aj darcov / turistov, ktorí v danej oblasti strávili minimálne noc, resp. darcov, ktorí v endemickej oblasti pracujú. Neplatí pre darcov, ktorí oblasťami prechádzali autom, resp. cez letisko (napr. Budapešť. Viedeň..).

Vyššie uvedené obmedzenia neplatia pre tých darcov krvi a jej zložiek, ktorí darujú na odberných pracoviskách NTS SR Kramáre, Ružinov, Nové Zámky, Nitra, Trnava a na výjazdových (mobilných) odberoch krvi, ktoré tieto pracoviská NTS SR vykonávajú. Krv a jej zložky odobrané od darcov na uvedených pracoviskách sú testované na prítomnosť WNV.

WNV (vírus Západonílskej horúčky) – rizikové oblasti

Grécko – oblasti: Drama, Fthiotida, Chalkidiki, Imathia, Karditsa Trikala, Kilkis, Larisa, Pella, Pieria, Serres, Thasos Kavala, Thessaloniki

Francúzsko – oblasti: Bouches-du-Rhône, Var

Chorvátsko – oblasti: Grad Zagreb, Osjecko-Baranjska župa, Vukovarsko-Srijemska župa, Zagrabacka župa

Maďarsko – oblasti: Csongrád, Gyor-Moson-Sopron, Heves, Pest, Somogy, Szabolcs-Szatmág-Bereg

Nemecko – oblasti: Berlín, Harz, Lipsko (Leipzig), Saalekreis, Vogtlandkreis

Rakúsko – oblasti: Dolné Rakúsko (Niederösterreich – kraj susediaci so SR a ČR), Viedeň, Burgenland

Rumunsko – oblasti: Botosani, Braila, Brasov, Bucuresti, Constanta, Dambovita, Galati, Giurgiu, Iasi, Ilfor, Olt, Sibiu

Slovensko – oblasti: Bratislavský kraj

Srbsko – oblasti: Branicevski, Grad Beograd, Juzno-Backi, Juzno-Banatski, Kolubarski, Macvanski, Moravicki, Podunavski, Pomoravski, Rasinski, Severno-Backi, Severno-Banatski, Srednje-Banatski, Sremski, Sumadijski

Španielsko – oblasti: Cádiz, Tarragona

Taliansko – oblasti: Severné Taliansko (z juhu ohraničené južnými hranicami oblastí Forli-Cesena, Bologna, Lucca, Pistoia, Ravena), Sardínia oblasť Cagliari, Oristano, Sicília oblasť Trapani

Link na aktuálnu ECDC mapu WNV rizikových oblastí v Európe:
https://www.ecdc.europa.eu/en/west-nile-fever/surveillance-and-disease-data/disease-data-ecdc

Dengue vírus – rizikové oblasti

Francúzsko – oblasti: Alpes Maritime, Corsica, Haute-Garonne, Hautes-Pyrenées, Tarn-et-Garon, Var

MIMOEURÓPSKE KRAJINY

Pri návšteve mimoeurópskych krajín je situácia komplikovanejšia. Zákaz darovania krvi môže súvisieť aj s výskytom infekcií spôsobených iným vírusom, ako je vírus Západonílskej horúčky alebo naraz viacerými pôvodcami infekcií. Preto darcom odporúčame informovať sa priamo na pracovisku NTS SR, kde plánujú ísť darovať krv.

Zdroj: Národná transfúzna služba SR, aktualizované k 11.10.2022

Usmernenie pre darcov krvi v súvislosti s pandémiou akútnych ochorení dýchacích ciest a zápalov pľúc COVID-19 spôsobených novým koronavírusom SARS CoV2

Usmernenie pre darcov krvi v súvislosti s pandémiou akútnych ochorení dýchacích ciest a zápalov pľúc COVID-19 spôsobených novým koronavírusom SARS CoV2

V Čínskom meste Wuhan bol v r. 2019 prvý krát potvrdený nový koronavírus SARS CoV2, ktorý spôsobuje vážne akútne infekčné ochorenie dýchacích ciest a zápal pľúc COVID-19. Ochorenie COVID-19 sa prenáša z človeka na človeka kvapôčkovou nákazou – vzduchom a kontaminovanými rukami. 11. marca 2020 Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila COVID-19 celosvetovú pandémiu. Pandémia prebieha v tzv. vlnách, ktoré sú spôsobené novými mutáciami koronavírusu SARS CoV2.

Pre darcov krvi v súvislosti s chorobou COVID-19 platia nasledovné kritériá:

  1. Darca, ktorý navštívil mimoeurópsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, môže znovu darovať krv 28 dní po opustení krajiny (s ohľadom na možnosť prenosu iných infekcií ako COVID-19, napr. WNV,...).
  2. Darca, ktorý navštívil Európsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, môže znovu darovať krv 7 dní po opustení krajiny.
  3. Darca, ktorý bol v styku s človekom chorým na COVID-19 alebo s človekom v karanténe v priebehu posledných 7 dní a nemal infekciu dýchacích ciest, môže znovu darovať krv 7 dní od posledného kontaktu s týmto človekom.
  4. Darca, ktorý prekonal infekciu COVID-19, môže znovu darovať krv 14 dní po kompletnom vyliečení (14 dní bez príznakov a bez liečby).
  5. Darca, ktorý prekonal akúkoľvek infekciu dýchacích ciest, môže znovu darovať krv 14 dní po kompletnom vyliečení (14 dní bez príznakov a bez liečby).
  6. Darca, ktorý **pracuje v zahraničí **alebo býva v zahraničí a denne prechádza cez slovenské hranice, je vyradený z darovania krvi a jej zložiek do odvolania. Výnimku z vyradenia má darca v režime OP.


    Darca, ktorý podstúpil očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže znovu darovať krv:
  7. najskôr 14 dní po aplikácii každej očkovacej dávky mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna) alebo proteínových vakcín (Novavax, Sanofi)
  8. najskôr 28 dní po aplikácii každej očkovacej dávky vektorových vakcín (Astra Zeneca, Johnson&Johnson, Sputnik V)

Pozn. Odporúčanie môže byť zmenené, ak budú k dispozícii nové informácie na základe ďalších skúseností s očkovaním proti ochoreniu COVID-19, event. po dodaní iných typov vakcín na Slovensko.

Po darovaní krvi je možné absolvovať očkovanie s odstupom najmenej 24 hodín, ak nie sú žiadne ťažkosti súvisiace s odberom krvi..


Opatrenia na transfúziologických pracoviskách v súvislosti s prevenciou šírenia koronavírusu a jeho prenosu transfúznymi liekmi:

  1. Darcovia krvi majú naďalej možnosť objednať sa na odber krvi na určitý dátum a čas a budú pri odbere v danom čase uprednostnení.
  2. Z dôvodov zaistenia bezpečnosti pre darcov krvi a prevencie akumulácie väčšieho počtu darcov krvi na odberných centrách NTS SR budú zamestnanci NTS SR usmerňovať darcov v zmysle dodržania preventívnych opatrení nariadených ÚVZ SR vrátane sociálnych odstupov medzi darcami krvi.
  3. Na pracovisko Národnej transfúznej služby SR nemôže vstúpiť darca, ktorý nespĺňa vyššieuvedené kritériá.
  4. Darca ktorý príde darovať krv na niektoré z pracovísk NTS SR, môže vstúpiť len s riadne nasadeným respirátorom (prekryté horné dýchacie cesty).
  5. Pri vstupe bude darcovi odmeraná telesná teplota a darca bude požiadaný, aby si vydezinfikoval ruky.
  6. Darca vyplní hárok (Checklist) s otázkami týkajúcimi sa anamnézy súvisiacej s chorobou COVID-19.
  7. Až keď prejde darca touto „vstupnou kontrolou“, bude sa môcť zaregistrovať a pokračovať v bežnom postupe pri darovaní krvi.


    Nezabudnite !!! v prípade, že sa u Vás objavia príznaky respiračného ochorenia alebo zvýšená teplota nad 37°C v priebehu 14 dní po darovaní krvi alebo jej zložiek, neodkladne to oznámte pracovisku, kde ste krv darovali.

Zdroj: Národná transfúzna služba SR, aktualizované k 01.10.2022

Usmernenie Národnej transfúznej služby SR pre darcov krvi v súvislosti s výskytom nového infekčného ochorenia „opičích kiahní“

V súvislosti s epidemiologickou situáciou týkajúcou sa nového infekčného ochorenia „opičie kiahne“ (monkeypox) zaviedla Národná transfúzna služba SR na svojich odberných centrách nasledujúce preventívne opatrenia týkajúce sa darcov krvi a zložiek z krvi.

1.Darcovia, ktorí boli v kontakte na Slovensku alebo v zahraničí s osobou, u ktorej bolo potvrdené ochorenie „opičie kiahne“ alebo s osobou, ktorá mala príznaky podobné ochoreniu „opičie kiahne“, budú vyradení z darovania na dobu minimálne 8 týždňov po poslednom kontakte s touto osobou. Toto platí i pri kontakte s infikovaným alebo podozrivým zvieraťom.

  1. Darcovia, ktorí prekonali ochorenie „opičie kiahne“ alebo mali príznaky podobné tomuto ochoreniu, budú vyradení z darovania na dobu minimálne 4 týždne po kompletnom vyliečení.
  2. Darcovia, ktorí boli očkovaní proti kiahňam, sú vyradení z darovania minimálne 8 týždňov po podaní očkovacej látky.

Príznaky ochorenia „opičie kiahne“: zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalov, chrbta, únava, opuchy lymfatických uzlín s následným výsevom kožných vyrážok s puchierikmi, ktoré môžu byť rozosiate po celom tele alebo aj vo veľmi malom počte lokalizované len na malé plochy tela ako napr. na tvári alebo nohách alebo genitáliách a pod. Ochorenie s minimálnymi príznakmi môže ostať nerozpoznané.

Inkubačná doba ochorenia je 3-14 dní, môže byť ale až 21 dní.

Prenos ochorenia „opičie kiahne“ bol k 4.10.2022 zaregistrovaný v 29 krajinách EÚ/EHP. Najväčší počet prípadov tejto infekcie bol zistený v krajinách: Španielsko, Francúzsko, Nemecko, Holandsko a Portugalsko.

Prípady opičích kiahní v európskom regióne (základné informácie o ochorení)

European Centre for Disease Prevention and Control

Multi-country monkeypox outbreak: situation update

Usmernenie je platné od 24.5.2022.

Zdroj: Národná transfúzna služba SR, aktualizované k 12.10.2022