Istebnianci zachraňovali život

Tohtoročná súťaž bola veľmi náročná . Dobrovoľní záchranári z MS SČK Istebné dosúťažili  pred 22:00 hodinou. Po namáhavom výkone na  spiatočnej ceste do ubytovacieho zariadenia unavený a  vyčerpaný tím zastavil  náhodný okoloidúci s tým, že našiel  na zemi človeka, ktorý sa pokúšal zodvihnúť ale spadol , nedokázal chodiť. Uložil ho  na lavičku o 5 m ďalej a hľadal niekoho, kto by mu pomohol.  Ako na zavolanie zbadal 5 ľudí, oblečených v uniformách SČK, tak šiel rovno za nimi.  Istebnianci nezaváhali ani  na chvíľu ,  postihnutému mužovi okamžite poskytli prvú pomoc  a následne privolali  záchrannú službu. Po príchode rýchlej zdravotnej pomoci   boli záchranárom poskytnuté všetky informácie a ošetreného postihnutého  si  prevzali profesionáli. Družstvo poskytlo prvú pomoc bez zaváhania a s rozvahou.
Táto situácia sa odohrala po súťaži, ale  keď sa rozhodcovská  JURY dozvedela o tom , čo sa stalo,  rozhodla dodatočne o udelení ceny Fair play .
Ako  vo svojom ďakovnom liste uviedla generálna sekretárka  SČK  Mgr. Zuzana  Rosiarová Kesegová,, práve naše družstvo preukázalo duchaprítomnosť a empatiu voči človeku snúbenú so znalosťami v poskytovaní prvej pomoci. Zachovali sa veľmi zodpovedne a zároveň nesmierne ľudsky. Preto im cena Fair Play právom patrí.
A my dodávame, že sme na Vás, milí členovia  družstva prvej pomoci dospelých z Istebného,  nesmierne hrdí.

 

Nestáva sa často, aby sa  celoslovenská súťaž  dobrovoľných záchranárov SČK v poskytovaní prvej pomoci snúbila so skutočným poskytnutím prvej pomoci človeku v ohrození života.  Na tohtoročnom Memoriály  MUDr. Harineka 2018 takúto situáciu zažili členovia DPP  SČK Istebné, ktorí reprezentovali  v tejto súťaži náš Územný spolok SČK.

Ďalšie články