Otcovská kvapka krvi v Istebnom

Deň otcov je sviatok oslavujúci všetkých otcov, otcovstvo a vplyv otcov na spoločnosť. MS SČK pri príležitosti tohto dňa zorganizoval hromadný odber krvi – Otcovskú kvapku krvi.

Tradícia Dňa otcov vznikla v meste  Spokane  v štáte  Washingtnom už v roku  1910. Američanka Sonora Smart Doddová  si chcela uctiť všetkých otcov, ako bol ten jej. Veterán občianskej vojny William Jackson Smart po smrti manželky musel vychovávať šesť detí sám. Sonora vnímala svojho otca ako hrdinu a hneď, ako sa dozvedela, že matky majú svoj sviatok, navrhla, aby podobný mali aj všetci otcovia. Prvá neoficiálna oslava sa konala v deň narodenín Sonorinho otca 19. júna 1910. Popularita sviatku narastala a tretia júnová nedeľa sa postupne stala sviatkom všetkých otcov.

Tento deň sa rozhodli netradične osláviť v MS SČK v Istebnom, a to zorganizovaním hromadného odberu krvi. Spoluorganizátormi boli NTS, pracovisko Martin a Obec Istebné. Odberu sa zúčastnilo 29 darcov, z ktorých  dvaja krv darovať nemohli. Z 27 darcov, ktorí krv darovali, boli 4 prvodarcovia.

Ďalšie články