14. JÚN – SVETOVÝ DEŇ DARCOV KRVI

Tlačová správa

Darujte krv a urobte svet zdravším. Svetový deň darcov krvi ako každý rok opäť upozorňuje na milióny ľudí, ktorí pravidelným darovaním krvi každodenne zachraňujú životy ďalších miliónov na celom svete. Rady darcov krvi môžete rozšíriť aj vy.

„Zdravie a život vážne zranených či chorých ľudí doslova závisí na dobrej vôli jednotlivcov ochotných pravidelne darovať krv. Nie je to samozrejmosť, aj keď to možno často tak vnímame. A hodnota tohto činu každého jedného darcu krvi sa nedá ničím vyvážiť“, hovorí Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.

„Slovenský Červený kríž každoročne oceňuje mnohonásobných darcov krvi. „V minulom roku sme odovzdali 11 527 plakiet prof. MUDr. Jana Janského a medailí prof. MUDr. Jána Kňazovického. S veľkou vďakou zisťujeme, že počty ocenených sa stále zvyšujú. A každý ďalší prvodarca je pre slovenské zdravotníctvo a celý svet veľmi dôležitý“, zdôrazňuje Zuzana Rosiarová.

Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi, ktorý si každoročne 14. júna pripomíname, Slovenský Červený kríž a spoločnosť Kaufland už niekoľko rokov organizujú Divadelnú kvapku krvi. Pre mimoriadne opatrenia spojené s pandémiou sa 7. ročník konať nebude, krv je však potrebná aj v tomto období a výzva na darovanie krvi je aktuálna celoročne.

Ocenení mnohonásobní darcovia krvi v roku 2019

Bronzová  plaketa prof. MUDr. Jana Janského5 636
Strieborná plaketa prof. MUDr. Jana Janského3 479
Zlatá plaketa prof. MUDr. Jana Janského2 048
Diamantová plaketa prof. MUDr. Jana Janského488
Medaila prof. MUDr. Jána Kňazovického237