Pomoc od Kauflandu je každým nákupom bližšie

Pozrite si príbeh auta, ktoré má poslanie.

Garáž.TV vyskúšala auto terénnych sociálnych služieb Slovenského Červeného kríža, vďaka ktorému sa ľudia odkázaní na pomoc druhého môžu dostať nielen k lekárovi, ale napríklad aj na výlet. Aj v tomto roku so spoločnosťou Kaufland pokračujeme v spolupráci, ktorá pomôže Slovenskému Červenému krížu rozširovať svoje terénne sociálne služby, aby sme sa dostali ešte bližšie k ľuďom, ktorí potrebujú pomoc.


Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu

Podporovať terénne sociálne služby Slovenského Červeného kríža znamená odbúravať spoločenskú izoláciu ľudí v núdzi. Každým nákupom v Kauflande je teraz pomoc bližšie!

Tento rok nám všetkým umožnil vyskúšať si izoláciu. Viacerí z nás sa v okamihu stali odkázanými na pomoc druhých. Alebo sme sa, naopak, museli o iných starať my: nosili sme nákupy, nahrádzali nefungujúce taxislužby, kývali si cez zavreté okná a trávili hodiny telefonátmi. To všetko preto, aby sme zabránili samote a úplnej izolácii od spoločnosti. A zatiaľ čo u väčšiny mohla byť hrozba sociálnej izolácie iba dočasným strašiakom, na Slovensku žije množstvo ľudí, ktorých sprevádza roky. Kvôli ich zdravotnému stavu, veku, alebo aj miestu bydliska sa na mnohé bežne dostupné miesta dostanú len ťažko. Práve im pomáha služba Slovenského Červeného kríža (SČK) – terénne sociálne služby.     

Terénne sociálne služby SČK sú tu napríklad aj pre ľudí v núdzi, ktorí nemajú možnosť dostať sa na zvolené miesto bez pomoci. Nejde iba o návštevy zdravotníckych zariadení, ale aj o cesty na úrady, súdy, do poisťovní, či za rodinnými príslušníkmi. Dôvody klientov sú rôzne – rolu môže zohrávať pokročilý vek, zdravie, aj ťažko dostupný terén bez verejnej dopravy. Inokedy klienti využívajú službu pre svojich blízkych. Pani Márii Vargovej SČK uľahčuje starostlivosť o dcéru. „Moja dcéra má ťažké zdravotné postihnutie. Službu využívame najmä na jej prepravu za rôznymi lekárskymi vyšetreniami. Je to vynikajúca pomoc a sme radi, že máme túto možnosť,“ povedala. Pracovníci SČK odbúravajú vzniknuté bariéry medzi klientmi a okolitým svetom a znižujú stupeň ich izolácie. Klienti sa vďaka terénnym sociálnym službám opäť stávajú o niečo samostatnejšími, čo má pozitívny vplyv aj na ich psychické zdravie. Okrem prepravy zabezpečujú terénne sociálne služby aj opatrovateľskú službu, sociálne poradenstvo či rozvoz šatstva a potravinovej pomoci.

Podľa slov generálnej sekretárky SČK Zuzany Rosiarovej Kesegovej realizujú terénne sociálne služby ročne desaťtisíce výjazdov na celom Slovensku. „Pre prísne opatrenia v súvislosti s pandémiou COVID-19 sme v prvom polroku 2020 museli výrazne obmedziť prevoz klientov v rámci prepravnej služby a sociálnych taxíkov, autá sa však naďalej využívali naplno,“ vysvetlila Zuzana Rosiarová Kesegová. SČK vďaka terénnym vozidlám zvýšil rozvoz obedov pre seniorov a ťažko zdravotne postihnutých obyvateľov, rozšíril služby donášky nákupov, liekov, distribúcie ochranných rúšok a dezinfekčných prostriedkov, materiálnej pomoci a pomoci pre repatriantov v štátnych karanténnych centrách.

Pomoc je s každým nákupom bližšie

Rozšíreniu terénnych sociálnych služieb teraz možno pomôcť aj vďaka Kauflandu. Za každý slovenský výrobok produktového radu Z lásky k tradícii, ktorý si zakúpite od štvrtka 29.10. do stredy 2.12., prispeje reťazec 5 centami na nákup nových vozidiel. Podporou projektu budete pomáhať hneď dvakrát: všetkým budúcim klientom terénnych sociálnych služieb SČK, a vďaka nákupu produktov Z lásky k tradícii aj našim slovenským výrobcom.

Od spustenia projektu po prvý raz v roku 2017 do SČK pribudlo už 16 nových špeciálne upravených terénnych vozidiel s hydraulickou plošinou. Ročne spolu na celom Slovensku vybavia desaťtisíce jázd. Vďaka tomuto ročníku bude možné službu rozšíriť do nových regiónov, alebo ju posilniť vo veľmi vyťažených lokalitách. Kúpte si výrobok radu Z lásky k tradícii a podajte pomocnú ruku aj vy!