Prvá pomoc pre najmenších záchrancov

O tom, že podstatou prvej pomoci nie sú veľké vedomosti, ale ochota pomôcť tomu druhému, svedčia aj malí záchrancovia z Materskej škôlky Želiarska 4. Všetkým dospelým preto odkazujú: prvá pomoc vôbec nie je ťažká!

Napriek tomu, že 6. február 2014 bol chladným a sychravým dňom, v pestrofarebnej miestnosti materskej škôlky naše dve dobrovoľníčky privítalo 25 milých a usmiatych detských tvárí. Ich zvedavé očká prezrádzali túžbu dozvedieť sa nové a zaujímavé informácie o tom, ako ošetriť rôzne poranenia alebo pomôcť človeku, ktorý má vážne zdravotné problémy. 

Po krátkom úvode a predstavení Slovenského Červeného kríža sa deti podľa veku rozdelili do dvoch skupín. Každá skupina postupne navštívila dve stanoviská prvej pomoci – prvé zamerané na ošetrovanie poranení, zlomenín či veľkého vonkajšieho krvácania, to druhé na poskytnutie prvej pomoci pri bezvedomí a zastavení dýchania. Deti postupne preskúmali obsah lekárničky a dozvedeli sa, ako pri poraneniach používať jednotlivé pomôcky – ovínadlá, náplasti, trojcípe šatky, gumené jednorazové rukavice či izotermickú fóliu. Vedomosti, ktoré sa najprv naučili teoreticky, si mali možnosť vyskúšať hneď aj prakticky.

Na druhom stanovisku sa deti dozvedeli, ako sa zachovať pri veľmi vážnych zdravotných problémoch – pri strate vedomia a zastavení dýchania. Spočiatku zistili, ako overiť prítomnosť vedomia a dýchania a prečo je potrebné rýchlo poskytnúť prvú pomoc, ak má človek s týmito základnými životnými funkciami problémy. Po názornej ukážke poskytovania prvej pomoci si mohli na špeciálnej figuríne samy vyskúšať stláčanie hrudníka, správny záklon hlavy alebo umelé dýchanie z úst do úst. Spoločnými silami sa im podarilo zvládnuť všetky život zachraňujúce úkony. Nezabudlo sa ani na poskytnutie prvej pomoci v prípade, že zranený je v bezvedomí, no dýcha. Vďaka ochotným figurantom a šikovným pomocníkom si čoskoro všetci vyskúšali aj bočnú stabilizovanú polohu. 

Na konci veselo, no hlavne užitočne strávenej prezentácie prvej pomoci sa medzi malými záchrancami našli aj takí, ktorí vyjadrili túžbu stať sa v budúcnosti lekárom alebo zdravotnou sestrou. Našim malým pomocníkom teda prajeme veľa zdravia, síl a úspechu pri učení a veríme, že z nich vyrastú šikovní a spoľahliví záchrancovia. 

O vedomosti z poskytovania prvej pomoci sa radi delíme aj s ostatnými. Ak teda máte záujem o zorganizovanie takejto prezentácie prvej pomoci aj u Vás, ozvite sa nám. Spolu pomôžeme.

O tom, že podstatou prvej pomoci nie sú veľké vedomosti, ale ochota pomôcť tomu druhému, svedčia aj malí záchrancovia z Materskej škôlky Želiarska 4. Všetkým dospelým preto zasielajú nasledujúci odkaz: prvá pomoc vôbec nie je ťažká!

http://kosice.redcross.sk/galerie/prva-pomoc-pre-najmensich-zachrancov

Ďalšie články