Učiteľská kvapka krvi – 11.ročník

Na Učiteľskú kvapku krvi prišiel rekordný počet darcov

V priestoroch Spojenej školy internátnej (SŠI) v Leviciach na Ulici Z. Nejedlého sa dnes uskutočnil 11. ročník odberu krvi pod názvom Učiteľská kvapka krvi. Organizátormi podujatia boli Slovenský Červený kríž, Územný spolok (SČK ÚzS) Levice a SŠI v Leviciach v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) Nitra.

Ako dnes TASR informoval spoluorganizátor podujatia a podpredseda SČK ÚzS Levice Peter Benček, celkovo prišiel rekordný počet 110 záujemcov, z nich mohlo darovať krv 90 darcov, pričom prvodarcov bolo 60. “Spolu tak darovali vyše 40 litrov krvi, čo je absolútny rekord všetkých čias v okrese Levice,” poznamenal.

Na Učiteľskú kvapku krvi každoročne príde približne 70 až 80 darcov krvi, preto je podľa Benčeka dnešný počet darcov pozitívne šokujúci. “Veľmi sa tomu teším. Ďakujem týmto všetkým riaditeľom základných aj stredných škôl, ktorí uvoľnili svojich zamestnancov a študentov, aby mohli urobiť takýto krásny skutok, darovať krv, zachrániť niekomu zdravie či život. Aj tento rok darujeme krv pre konkrétne osoby. Tentoraz to bude pre jedno dieťa a dve dospelé osoby z Levíc, ktorí dennodenne potrebujú krv. Ďalšia krv poputuje do ostatných nemocníc v okrese Nitra, kde bude pomáhať podľa potreby,” povedal spoluorganizátor podujatia.

Na pozývaní darcov si podľa podpredsedu SČK ÚzS Levice organizátori dávajú záležať. “Školy pozývame osobne, preto každý rok očakávam hojnú účasť, no tento ročník ‘predčil’ všetky naše očakávania. Pripísal by som to najmä osobnej zaangažovanosti organizátorov. Mnohí zo študentov, ktorí dnes prišli darovať krv, reagovali aj na kampaň Osláv svoju 18 darovaním krvi. Je to kampaň, ktorej tvárou je finalistka súťaže Miss Slovensko 2017 Dominika Dávidová z Levíc. Ďalším dôvodom je osobný vklad riaditeľky SČK ÚzS Levice Oľgy Szalmovej, všetkých zamestnancov a dobrovoľníkov SČK. Nebyť ochoty, dobrej vôle a chute zamestnancov škôl a hlavne študentov ísť darovať krv, takéto fantastické výsledky by sme nedosiahli ani jeden rok,” povedal Benček.

Z dnešného vysokého počtu darcov koordinátorka terénnych odberov NTS, pracoviska Nitra, Lýdia Tábiová prekvapená nie je. “Tradícia terénneho odberu je na tejto škole už viacročná. Vždy sem chodí veľa darcov a veľmi veľa prvodarcov, čomu sa veľmi tešíme. Jedným z dôvodov je fakt, že tu máme skvelého organizátora Petra Benčeka, ktorý robí nábor darcov na stredných školách a robí to veľmi dobre. Oslovuje cieľové skupiny, ktoré sú pre nás veľmi dôležité, cenná je však každá kvapka krvi. Je dobré, keď máme stabilnú základňu darcov, ktorí chodia darovať krv každé tri, štyri mesiace. Samozrejme, prvodarcom sa vždy potešíme,” doplnila Tábiová.

zroj: TASR, 28. marec 2017

Poznámka: Mgr. Peter Benček bol na VI. územnom sneme SČK, konanom 29. apríla 2017 v Leviciach, zvolený za predsedu Územného spolku SČK Levice.