Ukrajina – Aktivity v Nových Zámkoch

Dobrovoľnícky program „Poznajme sa v našom meste“ je realizovaný s podporou Platformy dobrovoľníckych centier a organizácii.

15.12.2022 – Spoločné zdobenie vianočných medovníčkov

Dňa 15.12.2022, vo štvrtok podvečer sa v priestoroch Domova sociálnych služieb v Nových Zámkoch zišlo veľa milých ľudí. Prišli si užiť predvianočné prípravy spoločne s ukrajinskými deťmi a ich rodičmi, ktorí budú prežívať tieto sviatky mimo domova.

Pod vyzdobeným vianočným stromčekom boli pripravené napečené medovníčky najrôznejších tvarov a čakali na šikovné ruky, ktoré ich s radosťou budú zdobiť. Sobíky, stromčeky, hviezdičky, snehuliaci a srdiečka dostali počas tohoto príjemného večera svoje bielkovo-cukrové šaty v rôznych farbách a tvaroch. Niektoré detičky použili aj ozdobné srdiečka a guličky, čo vyzeralo veľmi krásne. Ak sa nejaký medovníček náhodou nepodaril podľa predstáv, nevadilo, hneď skončil v ústach a nikto si nič nevšimol 😊.

Veľmi príjemne nás prekvapila návšteva Lucky Gyenesovej, víťazky nedávnej veľkej šou RTVS Pečie celé Slovensko, ktorá deťom vyzradila niekoľko tipov na krásnu medovníčkovú polevu a ako ju správne nanášať. Poučili sme sa aj my dospelý a s Luckou sme sa s radosťou porozprávali o rôznych receptíkoch a samozrejme pofotili.

Počas večera nám naše ukrajinské priateľky navarili vynikajúci tradičný boršč, plný zeleniny, cvikly aj mäska. Ako čiapočku sme naň dostali kopček kyslej smotany a mäkkučký chlebík. Borčš chutil výnimočne, pretože sa jedol v spoločnosti príjemných ľudí.

Debatovalo sa do neskorého večera, niektorým deťom sa vôbec nechcelo ísť spať, taká bola príjemná atmosféra! Rozprávalo sa po slovensky aj po ukrajinsky, ale väčšinou sa sálou niesol mix týchto dvoch blízkych jazykov.

A blízkosť bolo v ten večer cítiť nielen kvôli tanieriku vynikajúceho boršču, vianočnému punču a tácke vyzdobených medovníkov, ale predovšetkým kvôli prítomnosti nefalšovanej ľudskej spolupartičnosti a priateľstva.

Tešíme sa na ďalšiu spoločnú akciu, ktorú radi zorganizujeme pre týchto skvelých ľudí.

Toto podujatie zorganizoval Územný spolok SČK Nové Zámky v rámci projektu Nadácie markíza.

Ďakujeme za podporu „OZ malý šéfkuchár bez čapice“ za upečené medovníčky a prípravu občerstvenia ako aj  p.riaditeľke DSS v Nových Zámkoch za poskytnutie priestorov.

26.11.2022 – Tvorivé dielne v Galérii umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch.

Projekt Mapa zážitkov umožňuje pre rodiny z Ukrajiny spoznať v našom meste rôzne inštitúcie. V galérii sa mohli stretnúť naživo s umením a zúčastniť sa tvorivých dielní. Realizáciu projektu Mapa zážitkov podporila Nadácia Markíza.

5.11.2022 – Komunitné stretnutie Ukrajincov s Novozámčanmi

Cieľom stretnutia bolo spoznať sa navzájom, výmena informácií a skúseností o živote v meste aj s Ukrajincami, ktorí žijú, pracujú a študujú v Nových Zámkoch už niekoľko rokov.

Október 2022 – Týždeň dobrovoľníctva

V rámci aktivít dobrovoľníckeho programu Týždňa dobrovoľníctva sme sa zapojili do upratovania a triedenia humanitárnej pomoci. Aktivity sa zúčastnili aj ukrajinské dobrovoľníčky a dobrovoľníci.

30.10.2022 – Tvorivé dielne

Na kreatívnom stretnutí – tvorivých dielňach sme si spolu pripravovali halloweenske masky.