Viac voľnosti vďaka terénnym sociálnym službám

Prepravná služba Slovenského Červeného kríža poskytuje  slobodu a nezávislosť a pomáha odbúravať osamelosť ľudí bývajúcich v odľahlejších lokalitách, ľudí so znevýhodnením, jednorodičovských rodín, tých, ktorí bývajú sami, majú problém s pohybovým aparátom, potrebujú asistenciu pri nástupe a výstupe z vozidla, sprievod k lekárovi a pod.

Pre všetkých, ktorí majú špeciálne potreby pri preprave a potrebujú špeciálnu starostlivosť je tu prepravná služba Slovenského Červeného kríža.

Ako si objednať prepravnú službu?

“O našich službách si klienti najčastejšie povedia medzi sebou.”

Najjednoduchším spôsobom je obrátiť sa priamo na SČK v mieste, kde bývate. Radi Vám poradíme aj na našej Linke pomoci SČK:

Odvezieme Vás kam budete potrebovať v okrese Senica, v Topoľčanoch, Partizánskom, Bánovciach nad Bebravou, Komárne, v okrese Lučenec, Levice, v Žiari nad Hronom a okolitých obciach, v Púchove a okolí, v Liptovskom Mikuláši, Liptovskom Hrádku a okolí, v Brezne, v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava, v okrese Poprad, Kežmarok a Spišská Nová Ves, v okrese Prešov a Sabinov, v okrese Svidník, Stropkov a Bardejov, v okrese Košice okolie, v meste Trebišov, v regióne Humenné a Medzilaborce a v okrese Snina.

Informovať sa môžete aj na miestom úrade, letáky sú často aj v čakárňach ambulancií a v rôznych zariadeniach, ktoré pomáhajú ľuďom s obmedzením pohybu. Lokality, v ktorých tieto spoľahlivé a priestranné autá jazdia, neustále pribúdajú.

Hoci prepravná služba nie je bezplatná, býva často spolufinancovaná obcami, mestom alebo zariadeniami sociálnych služieb. Cena je nastavená tak, aby bola čo najviac dostupná pre každého, kto potrebuje pomoc. Mnoho klientov má nárok na príspevok na prepravu, ktorý slúži na kompenzáciu následkov ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý je na financovanie tejto služby tiež možné poskytnúť.

Využiť ju môžete aj v prípade, že, je Vaše dieťa choré a nemáte sa s ním ako dostať k lekárovi, Váš rodinný príslušník sa potrebuje prepraviť na určité miesto v čase, keď ste v zamestnaní alebo odcestovaní, máte vážne zdravotné postihnutie a bežný spôsob prepravy na vyšetrenie je pre vás príliš komplikovaná, prípadne potrebujete aj pomoc s nastupovaním a vystupovaním alebo sprievod k lekárovi, potrebujete sa prepraviť na pravidelné terapie, bývajte v obci alebo meste, kde chodí mestská hromadná doprava len sporadicky, potrebujete doručiť lieky alebo teplý obed, navštíviť úrady alebo len “skočiť” s priateľmi do kina či vyvetrať hlavu do záhrady.


Dlhoročným partnerom prepravnej služby SČK je Kaufland Slovensko v.o.s.

Už 8 rokov aj spoločnosť Kaufland podporuje nezávislosť a samostatnosť a odbúrava osamelosť všetkých, ktorí využívajú prepravnú službu SČK. Vďaka tejto dlhodobej podpore môžeme neustále rozširovať a vylepšovať naše terénne sociálne služby po celom Slovensku. Okrem prepravnej služby, klientom doručujeme lieky, rozvážame obedy, poskytujeme opatrovateľskú starostlivosť.

„Pomáhať druhým je súčasťou našej firemnej kultúry. Preto už ôsmy rok podporujeme Slovenský Červený kríž v získavaní vozidiel terénnych sociálnych služieb, uľahčujúcim život tým, ktorí sa z rôznych dôvodov ocitli v spoločenskej izolácii a potrebujú pomoc.“
Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovensko, v.o.s.


Ako prepravná služba pomáha našim klientom

„Bola som tehotná a nemohla som s dcérkou, ktorá je na vozíku, chodiť každý deň do školy. Emmka sa na auto vždy veľmi teší, cíti sa úžasne samostatná, keď ju vozieva do školy aj zo školy. A pre mňa je to obrovská fyzická aj psychická úľava. Niet nad to, keď môžete zveriť dieťa ľuďom, na ktorých sa môžete spoľahnúť.“
mamina 13-ročnej Emmky z Humenného

„Prepravnú službu Slovenského Červeného kríža využívam momentálne každý deň, keďže potrebujem lymfodrenážne masáže kvôli edémom na nohách. Inak asi tak raz týždenne. Nikto si kvôli mne nemusí brať voľno z práce, vďaka tzv. sociálnemu taxíku som sebestačná.“ 
pani Helena

„Moja dcéra má ťažké zdravotné postihnutie. Službu využívame najmä na jej prepravu za rôznymi lekárskymi vyšetreniami. Je to vynikajúca pomoc a sme radi, že máme túto možnosť.“
pani Mária

„Oni sú vynikajúci ľudia. Šofér je ohromný chlap, jazdí bezpečne, pomôže mi hore schodmi, lebo ťažko chodím. Viezol nás s manželkou na očkovanie, zavolal tam, vybavil nám spoločný termín, lebo manželka dostala v iný deň. Aj pani na dispečingu je milá. Keď je auto obsadené a náhodou sa uvoľní, zavolá mi. A či je to dobrá služba? Nie dobrá – vynikajúca! A že zaplatím nejaké euro? Je lacnejšia ako taxík, lebo aj ten používam. Ale nejde o peniaze, ide o tých ľudí, ktorí nám pomáhajú. To je na nezaplatenie.“
pán Andrej z obce Valaliky


Pozrite si príbeh auta, ktoré má poslanie.

 

Takýto travelblog ste ešte nevideli


Čo všetko, okrem prepravnej služby zahŕňajú sociálne služby SČK?

V rámci terénnych sociálnych služieb poskytujeme aj opatrovateľský servis, zabezpečujeme rozvoz šatstva, liekov či potravinovej pomoci. Viac o našich sociálnych službách sa dozviete tu: