Ak ste prvodarca

Rozhodli ste sa, že sa stanete darcom krvi? Nezáleží na vzdelaní či povolaní. Každý deň sa môžete rozhodnúť darovať krv ľuďom, ktorí s nádejou čakajú na uzdravenie.

Darovať niekomu krv je ten najšľachetnejší a najväčší dar, ktorý vás nič nestojí, ale pre obdarovaného môže znamenať záchranu života a zdravia. Vedeli ste, že každým darovaním krvi môžete zachrániť až tri ľudské životy?

Pred prvým odberom vás určite zaujímajú odpovede na základné otázky:

Kto môže byť darcom krvi?

Darcom krvi môžete byť aj vy, ak ste zdravý, máte 18 až 60 rokov a vážite minimálne 50 kilogramov. 

Kto nemôže byť darcom krvi?

Pred darovaním krvi vyplníte podrobný dotazník, ktorý lekárom pomôže identifikovať potencionálne ohrozenia a dôvody, pre ktoré sa nemôžete stať dobrovoľným darcom krvi. Zároveň vám lekár odoberie vzorku krvi, aby zistil váš aktuálny zdravotný stav. Dôvodom takejto precíznej a niekoľkonásobnej vstupnej kontroly je ochrana vás – darcu krvi, ale aj človeka, ktorý má podlomené zdravie a potrebuje prijať zdravú krv. Prečítajte si viac o prípadoch, kedy sa nemôžete stať darcom krvi.

Ako často môže darca darovať krv?

Muži môžu darovať krv maximálne 4-krát do roka, minimálny odstup medzi odbermi by mal byť 3 mesiace. Ženy môžu darovať krv maximálne 3-krát do roka s minimálnym odstupom štyroch mesiacov medzi dvoma odbermi. Krvné doštičky je možné darovať aj častejšie.

Prečo som sa rozhodol pravidelne darovať krv?

„Je to o pocitoch, že môžete aj takto pomôcť zo srdca niekomu inému, koho vlastne nepoznáte. Nájsť si čas dve hodiny raz za tri mesiace vôbec nie je také zložité,“ odkazuje nádejným darcom krvi pán Adam Kubaško z Revúcej, ktorý krv daroval už 89-krát.

„Nikoho nenahovoríte, aby išiel darovať krv len tak. Všetko je o vnútornom nastavení a o tom momente, keď sa človek pre darcovstvo rozhodne. Keď tak už urobí, je to preto, že chce pomáhať zachraňovať životy iných,“ hovorí pán Ladislav Kováč, ktorých daroval krv obdivuhodných 102-krát.

„Strach ani nervozitu som necítil, ale boli určité obavy ako zareaguje telo na to, že mu zrazu bude chýbať 450 ml krvi,“ spomína pán Jaroslav Suvák na svoj prvý odber krvi. Držiteľ diamantovej plakety prof. MUDr. Jána Jánskeho považuje darovanie krvi za súčasť svojho života a už takmer dvadsať rokov daruje krv pravidelne.

Pred prvým darovaním krvi, by ste mali byť informovaní o tom, že: 

  • Na webovej stránke Národnej transfúznej služby SR nájdete aktuálne informácie o tom, či váš nedávny pobyt v zahraničí nepredstavuje prekážku, ktorá vás môže dočasne vyradiť z darovania krvi. http://www.ntssr.sk/

  • Zdravý životný štýl a každodenná zdravá racionálna strava s dostatkom zeleniny a ovocia, kvalitných bielkovín, ktoré obsahuje napríklad hydina, ryby, mlieko, vajcia a strukoviny i jedlá so zníženým obsahom živočíšnych tukov sa odzrkadlia v kvalite darovanej krvi.
  • V priebehu darovania krvi absolvujete ako darca lekárske a laboratórne vyšetrenia, ktoré vám poskytnú dôležité preventívne informácie o vašom zdravotnom stave.
  • Vaša darovaná krv sa vyšetruje na infekčné ochorenia:
    • povrchové antigény hepatitídy (žltačky) typu B
    • protilátky proti vírusu hepatitídy (žltačky) typu B
    • protilátky proti vírusu hepatitídy (žltačky) typu C  
    • HIV 1 a HIV 2 protilátky a antigénu p24 (testy na AIDS)
    • sérologický test na syfilis
    • stanovanie hladiny pečeňového enzýmu (ALT)

Ak by sa našiel jediný patologický nález v týchto testoch, budete o tom informovaný a bude vám odporúčané navštíviť svojho praktického lekára. Na transfúziu sa použije vaša krv iba po vyhovujúcom výsledku, aby nebol ohrozený príjemca krvi.

  • Pre vašu bezpečnosť sa pri každom odbere krvi používa výlučne jednorazový materiál.

154790Ukážkový formularMeno a priezvisko*PredmetE-mail*SprávaPrílohaClick or drag a file to this are

  • Súhlasím so spracovaním osobných údajov

https://www.google.com/recaptcha/api2/anchor?ar=1&k=6LfXRuMUAAAAAOjKcDEYjFcrlm3CVPXsyoxAPeE5&co=aHR0cDovL3JlZGNyb3MudmlicmF0aW9uLnNrOjgw&hl=sk&v=T9w1ROdplctW2nVKvNJYXH8o&size=normal&cb=k4wrewev63mmOdoslať