Darcovia krvi v srdci Červeného kríža v Ženeve

SČK, územný spolok Senica už 22 rokov organizuje oceňovanie mnohonásobných darcov krvi v srdci Hnutia Červeného kríža v Ženeve. Plakety za mnohonásobné darovanie krvi si takto prebralo už vyše 800 darcov krvi.   Program päťdňového podujatia, ktoré sa v tomto roku uskutočnilo v dňoch 29.7. – 2.8. 2015, umožnil darcom krvi prežiť výnimočné chvíle v kolektíve vzácnych ľudí.

Pod Mont Blancom

Prvá zástavka putovania bola vo štvrtok 30.7. 2015 v meste  Chamonix, kde sa darci krvi  do výšky 3842 metrov nad morom na vrchol Aiguille du Midi, asi tisíc výškových metrov pod Mont Blanc (4810 metrov)  vyviezli lanovkou. Tu mali možnosť pozrieť sa z vtáčej perspektívy na každodennú prózu života. Lyžiarske centrum I. Zimných olympijských hier z roku 1924 – Chamonix  a horské výhľady s jasnou oblohou, prúdy turistov z celého sveta rovnako túžiace po zážitku či dobrodružstve v horách im pripomenuli radosť zo života. Vo večerných hodinách nasledovalo ubytovanie v centre Ženevy v bezprostrednej blízkosti  brehu Ženevského jazera. 

V Centre OSN v Ženeve
V piatok 31.7. 2015 po raňajkách program začal prehliadkou  Paláca národov v Ženeve, postavený (1929-1936) ako sídlo Spoločnosti národov, založenej roku 1920.   Od roku 1946 táto časť Ženevy je európskym centrom Organizácie spojených národov. 

Medzinárodné múzeum Červeného kríža

Program pokračoval návšetvou Múzea Červeného kríža. Dnu – zoznamy a záznamy o väzňoch druhej svetovej vojny. Podobizne stratených a hľadaných, virtuálne príbehy konkrétnych ľudí, obetí vojen a konfliktov.  To všetko prostredníctvom dobových exponátov, fotografií a virtuálnych expozícii v 3D vyobrazení tvorí múzeum – memento. Je súčasťou  Medzinárodného výboru Červeného kríža a Červeného polmesiaca v Ženeve. Hlavný motív – utrpenie versus  protiváha – nezištná pomoc. 

Darcovia pod Červeným krížom a Červeným polmesiacom 
Po prehliadke Múzea ČK v  átriu komplexu budov CICR Medzinárodného výboru Červeného kríža nasledovalo oceňovanie darcov krvi. Predsedníčka Územného spolku Slovenského Červeného kríža zo Senice Emília Potúčková, členka Najvyššej rady SČK sa prihovára básňou a podčiarkuje,  že slovenská humanitná organizácia si ctí tých, ktorí sa o najcennejšie vedia podeliť s inými.   Po  príhovore Miriam Madunickej, riaditeľky SČK, ÚzS Senica si postupne zlaté Janského plakety prevzali: Pavel Barcaj, Martin Cvečka, Jarmila Drinková, Mária Fabianová, Dušan Frndalovics, Peter Gáth, Stanislav Húska, Peter Hujčák, Viera Jurkovičová,  Anton Kozánek, Monika Kvasnovská,  Mária Markušová, Milan Morávek, Peter Pastucha, Jozef Polák,  Janka Ružičková, Adrián Šureček, Roman Tomeš,   Zdenko Vereš, Boris Vrábel a Igor Zelenka. Diamantové Janského plakety prevzali: Peter Bugarovič, Gabriela Dojčanská, Jozef Poláček, Jana Poláčková a Marián Valachovič.  Kňazovického medailu: si prevzal Jozef Blanárik.   
Darcovia sú akoby na konci tejto misie. Ocenili ich v srdci Červeného kríža. Tak dôstojne sa už viac rokov ako jediní na Slovensku usilujú oceňovať  za hranicami všedných zážitkov organizátori z Územného spolku SČK v Senici. Na počiatku týchto ciest  zo Záhoria k prameňom Červeného kríža bol človek zo Slovenska pôsobiaci v Ženeve, archivár Jozef Palkovič. V posledných rokoch sa cesty po ocenenia do Ženevy spájajú s termínom sviatku Švajčiarskej konfederácie. Atrakcií, zaujímavostí a tipov na návštevu je vtedy neúrekom. Život a dianie okolo Ženevského jazera je vtedy oveľa atraktívnejší. 

Olympijské – Lausanne 
V sobotu 1.8.2015 cesta smerovala  do mesta Lausanne, kde po prehliadke historickej časti pokračovala prehliadka Múzea Olympijských hier. Pri jeho návšteve je Slovákov a Čechov  najčas-tejšie vidieť pri soche československého olympijského víťaza z OH v Helsinkách 1952, kde zvíťazil v behu na 5 a 10 kilometrov i v maratóne. Socha Emila Zátopka (1922-2000) sa nachádza asi uprostred svahu, ktorým od Ženevského jazera vystupuje človek k Olympijskému múzeu. So štvrť miliónom návštevníkov za rok  je jedným z najnavštevovanejších múzeí na svete vôbec. 

S Chaplinom pri jazere
Na spiatočnej ceste má skupina darcov krvi zo Slovenska krátku zastávku  v  meste Vevey na brehu Ženevského jazera, kde žil a je pochovaný herec a režisér, osobnosť nemého i hraného filmu Charles Chaplin (1889-1977). 

Oceňovanie mnohonásobných darcov krvi v Ženeve podporili: 
Mestá: Senica, Holíč, Skalica, Myjava, Šaštín – Stráže, Obce: Smolinské, Sekule, Sobotište. Firmy: Víno Masaryk, Coop Jednota Senica, Senické a Skalické pekárne a.s. Senica, Lark s.r.o. Skalica, Holcim a.s. Rohožník, INA Skalica, IAC Group s.r.o. Lozorno, Skand Skalica, SLK Smrdáky, PD Smolinské, Grafobal Skalica, I. ZŠ Senica, PD Záhorie Jablonica, OMS  s.r.o. Dojč a RD Sobotište.