PRÍBEHY POD STROMČEK: DOBROVOĽNÍKOM SOM CELÝM SRDCOM

https://redcross.darujme.sk/1941/

Oslávte s nami  Medzinárodný deň dobrovoľníkov. V Slovenskom Červenom kríži je nás viac ako 58000.  Predstavujeme vám príbeh jedného z nás   –  dobrovoľníka Miroslava, ktorý pôsobí ako  školiteľ prvej pomoci, veľiteľ humanitárnej jednotky aj ako aktívny člen miestneho spolku SČK vodnej záchrannej služby na Liptovskej Mare.  Aj vy sa môžete pridať k nám a pomáhať.

Dobrovoľníci sú ľudia s veľkým srdcom, ktorí neváhajú pomôcť všade tam, kde ich potrebujú. Sú to práve oni, vďaka komu sa nám darí robiť veľké veci. Sme vďační, že sa nájde stále veľa ľudí, ktorí sa rozhodnú pre túto nezištnú, no zároveň úžasnú životnú cestu, akou dobrovoľníctvo bezpochyby je. Jedným takým je aj Miroslav Farkaš, ktorý pracuje v niekoľkých oblastiach činnosti pre Slovenský Červený kríž.

Dobrovoľník Miroslav Farkaš je milý, priateľský a otvorený človek. Súčasťou Slovenského Červeného kríža je už dlhých 20 rokov. „Prvá pomoc a všetky aktivity, ktoré s ňou súvisia, sú jednoducho mojou srdcovou záležitosťou,“ neskrýva svoje zanietenie. Miroslav je inštruktorom prvej pomoci a rád sa delí o svoje skúsenosti s ľuďmi rôznych vekových kategórií. Raz ho nájdete na besede s deťmi, inokedy zanietene rozpráva o svojej práci pre SČK seniorom či budúcim plaveckým záchranárom.

Ako veliteľ liptovskej humanitárnej jednotky je, spolu s ďalšími piatimi členmi, pripravený poskytnúť nielen zdravotnú pomoc, ale v prípade mimoriadnej udalosti pomôcť aj v sociálnej oblasti. Napríklad poskytnúť ľuďom stravu a strechu nad hlavou.

A aby toho naozaj nebolo málo, Miroslav pracuje ako člen a pokladník miestneho spolku Vodnej záchrannej služby SČK, podieľa sa na preventívnej činnosti a kurzoch vodnej záchrannej služby na Liptovskej Mare, pomáha aj pri zabezpečovaní rôznych podujatí na iných vodných plochách v rámci Slovenska.

„Dobrovoľníkom som sa stal akosi spontánne, keďže som v tomto prostredí pracoval a bežne som sa s dobrovoľníkmi stretával,“ spomína Miroslav. „Moja manželka je zdravotná sestra. Mám v nej veľkú oporu, rozumie dobrovoľníckej práci a podporuje ma,“ hovorí s úsmevom. Práca dobrovoľníka však nie je vždy len o šťastných koncoch. Človek nikdy nevie, v akej náročnej situácii sa ocitne a aký to naberie spád. Miroslav sa tiež párkrát ocitol vo vypätej situácii, no ani raz nepochyboval o tom, že práca dobrovoľníka je jeho poslaním: „Niekoľkokrát som už zachraňoval ľudský život. Žiaľ, nie vždy dokážeme zázraky. Nikdy sa ale nevzdám a vždy sa budem snažiť pomôcť tam, kde ma budú potrebovať.“

Chcete aj vy pomáhať a stať sa dobrovoľníkom? Je to len na vašom rozhodnutí. Ak neviete, ako začať, stačí zájsť do akejkoľvek pobočky Slovenského Červeného kríža a nasadnúť na spoločnú vlnu. Zapojiť sa do aktivít, informovať sa, rozprávať sa s ostatnými dobrovoľníkmi a byť ochotný pomôcť. „Určite nie je jednoduché skĺbiť prácu, rodinu a dobrovoľníctvo, ale ide to. V mojom prípade je to o čosi jednoduchšie, keďže som už dôchodca. Vďaka dobrovoľníctvu som stretol a spoznal veľmi veľa ľudí, našiel som si priateľov a známych. Čo by som odkázal všetkým, ktorí chcú pomáhať? Neváhajte! Nikdy neviete, kedy budete aj vy potrebovať pomoc druhých,“ uzatvára.

Dobrovoľníci sú neodmysliteľnou súčasťou Slovenského Červeného kríža a nie je ich nikdy dosť. Budeme radi, ak sa k nám pridáte alebo nás podporíte, aby sme tu mohli byť aj naďalej pre tých, ktorí nás potrebujú.