PRÍBEHY POD STROMČEK: HUMANITÁRNA JEDNOTKA – DOBROVOĽNÍCI S VEĽKÝM SRDCOM, KTORÍ SÚ VŽDY PRIPRAVENÍ POMÔCŤ

https://redcross.darujme.sk/1941/

Dobrovoľníci z humanitárnej jednotky sú pripravení pomôcť kdekoľvek a kedykoľvek. Stačí hodina, aby zmobilizovali svoj tím a dorazili plne vybavení na miesto hromadných dopravných nehôd, do oblastí zasiahnutých povodňami, k požiarom, skrátka všade tam, kde sa ľudia ocitli v ťažkej núdzi. Bez váhania odložia svoje povinnosti, aby mohli ísť na pomoc iným.

Humanitárna jednotka je postavená na dobrovoľníkoch, ktorí sú vyškolení na poskytovanie prvej pomoci, vedia sa pohybovať v teréne, postaviť humanitárny stan, vybaviť ho a zabezpečiť všetko potrebné od jedla, pitia, až po zdravotnú a psychologickú pomoc, či dobré slovo,“ vysvetľuje PhDr. Janka Sušková, z  Územného spolku SČK Bratislava – mesto. 

V auguste tohto roku došlo na diaľnici D1 k prevráteniu kamióna, čo spôsobilo niekoľko hodinový kolaps dopravy. Ľudia čakali v autách aj 5 až 6 hodín netušiac, čo sa na ceste udialo. Spontánne začali hľadať na internete telefónne čísla Slovenského Červeného kríža, keďže situácia v 40 stupňových horúčavách začínala byť neúnosná. „Do hodiny sa nám podarilo zozbierať 8 dobrovoľníkov, ktorí boli ochotní pomôcť. Profesionálny tím už medzitým pripravoval vybavenie pre humanitárnu jednotku, teda vodu, ľahké občerstvenie a základný zdravotný materiál. S 2 vozidlami sme v spolupráci so strediskom záchrannej služby vyrazili ľuďom na pomoc,“ spomína s hrdosťou Rastislav Beňo, veliteľ humanitárnej jednotky v Bratislave. „Slovenský Červený kríž je podporná zložka integrovaného záchranného systému. Sme volaní sociálnymi terénnymi pracovníkmi, inokedy strediskami integrovaného záchranného systému, či priamo ľuďmi v núdzi. Dobrovoľníci z humanitárnej jednotky sú perfektne vyškolení a vždy pripravení pomôcť, tak ako Červený kríž, ktorý im v prípade potreby okamžite pripraví vozidlá a technické vybavenie,“ hovorí PhDr. Janka Sušková. „Nie sme síce primárnou záchrannou jednotkou, no profesionálne zložky vedia, že v prípade mimoriadnej situácie sme schopní postaviť sily a zdroje v rádovo krátkom čase a dostaviť sa na miesto v okamihu, keď už sa situácia dostáva pod kontrolu a začínajú sa napríklad triediť ranení. I keď aj v tom vlastne vieme pomôcť. Pri hromadných nehodách či katastrofách sa ranení delia do tzv. hniezd zranených podľa závažnosti poranení. Zatiaľ čo tým najťažším sa venujú profesionálne zložky, stredne a ľahšie zranených v prípade potreby posúvajú nám,“ vysvetľuje spoluprácu humanitárnej jednotky a profesionálnych zložiek záchranného systému Rastislav Beňo.

Okrem mimoriadnych situácii sa humanitárne jednotky zúčastňujú aj vopred naplánovaných akcií, akou bolo napríklad čistenie zariadenia prechodného ubytovania v Dúbravke. Ľudia museli opustiť ubytovňu, no nemali sa kam podieť. Humanitárna jednotka bola pripravená pomôcť. Postavili pre týchto ľudí humanitárny stav vybavený lôžkami a základnými potrebami vrátane pitného režimu. 12 ľudí a 2 vozidlá boli v to ráno nastúpené s celou výbavou a v priebehu hodiny postavili ľuďom dočasnú strechu nad hlavou – poľnú nemocnicu s elektrinou, vykurovaním. Počas dňa boli k dispozícii dvaja zdravotníci a o ôsmej večer prišli dobrovoľníci zbaliť humanitárny stan a odviezť ho späť do Červeného kríža, kde čakal na svoje ďalšie využitie. „

Zúčastnili sme sa už viacerých ostrých zásahov, no tiež simulovaných cvičení, vďaka ktorým sa učíme konať vo vypätých situáciách. Mimoriadne hrdý som na cvičenia na letisku, kedy sme zasahovali pri viac ako stovke zranených a vďaka našim schopnostiam si aj profesionálne zložky uvedomili, že sme platnými členmi tímu a môžu s nami v teréne počítať,“ hovorí Rastislav Beňo a na záver dodáva: „Práca dobrovoľného záchranára ma napĺňa, dodáva mi istotu, silu, hrdosť a vďaka nej viem, že sa neotočím chrbtom a nepôjdem preč, ale budem vždy pripravený pomôcť. Na mojich ľudí som nesmierne hrdý a patrí im môj obdiv. Náš tím je zohratý a každý do neho niečím prispieva. Dávame do toho skrátka všetko.“

Nikto s istotou nevie, či sa raz neocitne v ťažkej životnej situácii, kedy bude odkázaný na pomoc iných. Budeme radi, ak nás podporíte, aby sme mohli pomáhať na miestach, kde je profesionalita a ľudskosť dobrovoľníkov z humanitárnej jednotky potrebná.