PRÍBEHY POD STROMČEK: Max sa vďaka cielenej terapii postavil na nohy

Zdravie nie je a nikdy nebolo samozrejmosťou. Je to obrovský dar! Vnímajú ho tak najmä tí, ktorí ho do vienka nedostali. Maxov príbeh je dôkazom toho, že aj pri ťažkých a kombinovaných postihnutiach sa dajú docieliť veľké pokroky.

Zdravie nie je a nikdy nebolo samozrejmosťou. Je to obrovský dar! Vnímajú ho tak najmä tí, ktorí ho do vienka nedostali. Deti so zdravotným znevýhodnením sú bezpochyby o to väčšími bojovníkmi a spolu so svojimi rodičmi aj dôkazom toho, že vierou a drinou sa dá docieliť aj nemožné. Dnes je Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím, ktorý nám má pripomínať, koľko veľkých bojovníkov žije medzi nami. A jedným z nich je aj Max a jeho príbeh plný zázrakov.

Keď prišiel Max po prvýkrát do Domova sociálnych služieb SČK v Košiciach, nepoužíval ruky, hračky si bral nohami a len sedel na zemi a šmýkal sa na zadočku. Bol rok 2009, Max mal vtedy 5 rokov a nikto ani len netušil, aké obrovské úspechy čakajú na tohto malého bojovníka. Mal pred sebou dlhú cestu, ktorá ale stále nekončí. Každodenným cvičením, rehabilitáciami a obrovskou chuťou dokázať aj nemožné začal Max postupne zvládať sedieť, jesť za stolom, udržať farbičku, aj ísť na záchod. Absolvoval niekoľko operácií a neustále rehabilitoval ruky aj nohy pod dohľadom profesionálov. Keď v centre pribudla centrálna univerzálna jednotka na cvičenie podľa metodiky Therasuit, Max bol medzi prvými, kto „visel v mriežkovanom domčeku fixovaný pružným pavúkom“. Poctivo každý deň cvičil s rehabilitačnými pracovníkmi a po mesiaci sa dočkal vytúženého cieľa – stál na vlastných nohách. Max pokračuje v rehabilitácii aj dnes – učí sa udržiavať rovnováhu, postaviť sa z pokľaku a chodiť. Veľký bojovník už sám prejde 1,5 metra!

Max je živým príkladom toho, že cielená starostlivosť v rodine a odborné, komplexné služby môžu veľa zmeniť aj v živote ťažko zdravotne znevýhodnených ľudí. Domoc sociálnych služieb SČK v Košiciach poskytuje už od roku 2003 sociálne služby pre deti a mládež s najťažším stupňom postihnutia (5. a 6. stupeň). „Vďaka Projektu „Cesta pre postihnuté deti a mladistvých: DSS ako CEntrum komplexných služieb STArostlivosti“ a finančnej pomoci zo švajčiarskych fondov majú dnes naše deti všetko pod jednou strechou. Pribudlo vybavenie na ergoterapiu, oxygenoterapiu a aromaterapiu, v rámci rehabilitácie elektroliečba, laser, magnetoterapia, trakcia, hydroterapia, liečebný trenažér, infrasauna, lymfodrenáž a veľa iného. Projektu vďačíme tiež za špičkové vybavenie a odbornú prípravu pracovníkov na cvičenie podľa unikátnej TheraSuit metodiky, ktorú absolvoval aj náš Max. Má uplatnenie pri detskej mozgovej obrne, spastickom postihnutí svalov, svalovej hypotonii, po cievnej mozgovej príhode, po traumatických poraneniach mozgu a miechy, pri neuromuskulárnych poruchách, ataxii a podobne. Program trvá zvyčajne 4 týždne po 3 hodiny denne a zahŕňa prípravnú fázu v podobe rašelinových zábalov alebo infrasauny, následne cvičenie v obleku Therasuit v univerzálnej cvičebnej jednotke, tzv. pull system a spider a záverečnú relaxáciu,“ vysvetľuje Martina Repejová, vedúca DSS SČK v Košiciach.

Maxov príbeh je dôkazom toho, že aj pri ťažkých a kombinovaných postihnutiach sa dajú docieliť veľké pokroky. Budeme radi, ak nás podporíte a pomôžete nám tak zmeniť ťažké osudy zdravotne znevýhodnených detí.