PRÍBEHY POD STROMČEK: POŽIAR, KTORÝ UKÁZAL SILU POMOCI A DOBROVOĽNÍCTVA

https://redcross.darujme.sk/1941/

V dôsledku požiaru bytovky, ktorý vypukol na Bratislavskej ulici v Žiline v októbri minulého roka, sa razom ocitlo 116 ľudí bez strechy nad hlavou. Postávali na ulici len v tom, čo mali na sebe, keď v panike vybehli zo svojich domovov a zachraňovali si holé životy. Kým takmer 20 hasičov bojovalo s plameňmi a evakuovalo ľudí, dobrovoľníci zo Slovenského Červeného Kríža im poskytli dočasné útočisko v telocvični neďalekej základnej školy. Naši dobrovoľníci boli pripravení pomáhať ľuďom v núdzi 24 hodín, deň za dňom až dovtedy, kým sa ich situácia nevyriešila.

V dôsledku požiaru bytovky, ktorý vypukol na Bratislavskej ulici v Žiline v októbri minulého roka, sa razom ocitlo 116 ľudí bez strechy nad hlavou. Postávali na ulici len v tom, čo mali na sebe, keď v panike vybehli zo svojich domovov a zachraňovali si holé životy. Kým takmer 20 hasičov bojovalo s plameňmi a evakuovalo ľudí, dobrovoľníci zo Slovenského Červeného Kríža im poskytli dočasné útočisko v telocvični neďalekej základnej školy. Naši dobrovoľníci boli pripravení pomáhať ľuďom v núdzi 24 hodín, deň za dňom až dovtedy, kým sa ich situácia nevyriešila.

Dvojpodlažný bytový dom v Žiline bol v zlom stave už pred samotným požiarom. Tragédia tak nenechala na seba dlho čakať. Našťastie sa ľuďom podarilo včas opustiť horiaci dom a hasiči museli zachraňovať len dve ľahko zranené osoby, ktoré sa nadýchali splodín. Podľa výpovede operačného strediska bol pôvodcom požiaru horiaci odpad v podkroví, ktorý poškodil nosnú časť strechy.

Obyvateľom bytovky mesto poskytlo na najbližších pár dní možnosť zostať v telocvični Základnej školy na Hollého ulici. Ponuku využilo 30 ľudí, ostatní sa rozhodli ísť k príbuzným, niektorí muži dokonca strávili noc v autách. Nasledujúcu noc sa mestu podarilo zabezpečiť vďaka Ministerstvu vnútra prikrývky, deky a spacie vaky. Samozrejme, nechýbalo ani jedlo a pitný režim. Ruku k dielu významne priložili aj dobrovoľníci zo Slovenského Červeného kríža. Osem našich dobrovoľníkov zabezpečovalo predlekársku prvú pomoc, ale aj distribúciu plienok pre deti a dospelých. Spolupracovali s Mestskou políciou Žilina, členmi krízového štábu a zamestnancami mesta Žilina pri nevyhnutných úkonoch ako napríklad podávanie stravy a zásahy rýchlej zdravotnej služby. Naši dobrovoľníci pracovali v 12 hodinových službách, čím sme dokázali zabezpečiť nepretržitú 24 hodinovú starostlivosť a pomoc. Mnohí dobrovoľníci opustili pohodlie svojich domovov a rodiny, aby pomohli ľuďom v núdzi, ktorí sa ocitli bez strechy nad hlavou. Členovia SČK boli pri tejto akcii v teréne nepretržite 6 dní.

Kým dobrovoľníci z radov Slovenského Červeného kríža pomáhali ľuďom po požiari, mesto hľadalo riešenia vzniknutej situácie. No nakoľko väčšina obyvateľov vyhoretej bytovky nemala platnú nájomnú zmluvu, mali voči mestu dlhy a tento stav si spôsobili sami, situácia pre nich nebola veľmi priaznivá. Mesto Žilina im vzhľadom na svoje možnosti ponúklo po splnení viacerých podmienok dočasné bývanie v obytných kontajneroch.

Práca našich dobrovoľníkov sa niekedy nedá vymedziť na bežný pracovný čas, a práve pri takýchto mimoriadnych udalostiach je potrebné veľké nasadenie aj na úkor svojich rodín a súkromného života. Budeme radi, ak nás podporíte, aby sme tu mohli byť pre ľudí v núdzi kdekoľvek a kedykoľvek to bude potrebné.