PRÍBEHY POD STROMČEK: Prvá pomoc, nikdy neviete, kedy ju budete potrebovať

Život býva plný nečakaných zvratov a je len na nás, či nás zastihne nepripravených. Aj vy sa môžete pridať k tým, ktorí vďaka kurzu prvej pomoci dokážu bez váhania pomôcť pri záchrane ľudského života alebo nás podporiť, aby bolo príbehov so šťastným koncom viac.

„Neviem, či by som vedel správne poskytnúť prvú pomoc. Čo ak by som zranenému viac uškodil ako pomohol? Absolvoval som predsa pred rokmi základy prvej pomoci v autoškole, tak sa mi hádam niečo z toho vybaví.“ Mnohí dúfajú, že sa jedného dňa nebudú musieť stať svedkom dopravnej nehody či inej životohrozujúcej situácie, kde by od ich pomoci závisel ľudský život. Ako človek zareaguje vo vypätej situácii, nedokáže s určitosťou povedať nikto, no isto nie je na škodu byť pripravený. Veď život nám prináša rôzne situácie.

Svoje vedomosti mali zužitkovať už krátko po tréningu prvej pomoci

„Dodnes s úžasom premýšľam nad tým, aký zvláštny sled udalostí musel v ten deň nastať, aby sme zachránili ľudský život,“ spomína Katka zo Žiliny. „Kamarát červenokrižiak a profesionálny hasič nás pozval na tréning prvej pomoci, a tak sme sa na to dali. Dovtedy sme sa rovnako ako väčšina ľudí báli, že by sme pri poskytovaní prvej pomoci narobili viac škody ako úžitku. No ten deň všetko zmenil. Po tréningu sme sa s kamarátkou vracali domov, bola už tma, keď tu zrazu vidíme ako niekto prechádza cez cestu, počujeme zvuk nárazu a ticho. Mladík, vodič mopedu leží na tráve v obrovskom šoku a na ceste starší pán v kaluži krvi. Striedavo sme s kamarátkou poskytovali prvú pomoc obom účastníkom nehody a čakali na príchod sanitky,“ opisuje situáciu Katka, ktorá mala možnosť využiť svoje vedomosti z kurzu prvej pomoci už krátko po ňom. „Pri prvom výsluchu na polícii som sa dozvedela, že starší pán utrpel vážne poranenia hlavy, a i keď som si v tej chvíli myslela, že tento príbeh nebude mať šťastný koniec, opak bol pravdou.“

Kolegovi vďačí za záchranu života

„Počas ukážok prvej pomoci na Dni zdravia a bezpečnosti v našej firme som ani len netušila, že sa už o pár dní čosi podobné odohrá aj u nás,“ hovorí Monika, organizátorka podujatia v spoločnosti v Hlohovec. „Obyčajná obedňajšia pauza sa razom zmenila na drámu, keď kolegyni zabehol kúsok pečiva. Našťastie prišiel do kancelárie Miloš, ktorému hlavou prebehli ukážky prvej pomoci z pred pár dní a duchaprítomne priskočil kolegyni na pomoc. Po viacerých neúspešných pokusoch sa mu podarilo kolegyňu zachrániť,“ neskrýva nadšenie a dodáva: „V takýchto chvíľach si človek uvedomí, že organizovať školenia prvej pomoci má obrovský význam, aj keby to znamenalo záchranu čo i len jedného ľudského života.“

Mali to byť len obyčajné nákupy

„Keď som sa prechádzala po obchodoch nákupného centra, ešte som netušila, aké dôležité je, aby som tam v tom čase bola,“ spomína na tento silný zážitok dobrovoľníčka Slovenského Červeného kríža Natália. „Všetko vyzeralo ako po iné dni, keď som zrazu uvidela zúfalú mamičku a vedľa nej uplakanú babku a otca len 3-mesačného bábätka, ktoré odrazu prestalo dýchať. Keď som im pribehla na pomoc, pery malo už úplne modré a ručičky ochabnuté. Stačilo 5 vdychov a ďalšie 3 cykly oživovania a bábätko bolo späť. Bol to neskutočný pocit a opäť ma to raz presvedčilo o tom, že učiť sa správne poskytnúť prvú pomoc je nesmierne dôležité,“ podelila sa o svoj príbeh na sociálnej sieti Natália.

Život býva plný nečakaných zvratov a je len na nás, či nás zastihne nepripravených. Aj vy sa môžete pridať k tým, ktorí vďaka kurzu prvej pomoci dokážu bez váhania pomôcť pri záchrane ľudského života alebo nás podporiť, aby bolo príbehov so šťastným koncom viac.