PRÍBEHY POD STROMČEK: V BANSKEJ BYSTRICI MAJÚ ĽUDIA BEZ DOMOVA ŠANCU NA NOVÝ ŽIVOT

https://redcross.darujme.sk/1941/

Zostali bez práce, prišli o rodiny, podľahli alkoholu, nech už bol ich osud akýkoľvek, jedno majú spoločné – prišli o strechu nad hlavou. Nad životom ľudí bez domova si kompetentní lámu hlavy snáď asi v každom meste. S prichádzajúcou zimou začína byť situácia kritická a silné mrazy si neraz vyžiadajú tú najvyššiu daň. V Banskej Bystrici môže vďaka prepracovanému systému sociálnych zariadení pre ľudí bez domova dostať šancu každý.

Zostali bez práce, prišli o rodiny, podľahli alkoholu, nech už bol ich osud akýkoľvek, jedno majú spoločné – prišli o strechu nad hlavou. Nad životom ľudí bez domova si kompetentní lámu hlavy snáď asi v každom meste. S prichádzajúcou zimou začína byť situácia kritická a silné mrazy si neraz vyžiadajú tú najvyššiu daň. V Banskej Bystrici môže vďaka prepracovanému systému sociálnych zariadení pre ľudí bez domova dostať šancu každý.

Sociálnej činnosti sa v Banskej Bystrici venujeme už od roku 1998, kedy vznikol aj prvý pilotný projekt ubytovania pre bezdomovcov. A tak sa vďaka spolupráci mesta Banská Bystrica a Slovenského Červeného kríža vybudovala Nocľaháreň Večierka s kapacitou 20 ľudí, ktorá funguje dodnes,“ hovorí Zuzana Stanová, riaditeľka Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Banskej Bystrici a dodáva: „Do nocľahárne môže prísť prespať ktokoľvek s vlastným platným dokladom, pokiaľ nie je pod vplyvom alkoholu, čo vlastne platí v každom našom zariadení.“

Tu sa však pomoc ľuďom bez domova v Banskej Bystrici nekončí. Nie každý sa už zmieril so svojim životom na ulici a hľadá len miesto na prečkanie noci. Nájdu sa aj takí, ktorí od života čakajú viac a svoju momentálnu situáciu túžia zmeniť. „Sociálno-charitatívne centrum Ivana Šedibu, ktoré vybudoval môj predchodca a na jeho počesť nesie aj jeho meno, pozostáva z dvoch útulkov Prístav a Nádej-Šanca, ktoré majú kapacitu 64 klientov. Ľudia tu môžu nájsť útočisko po dobu maximálne troch rokov, kedy si za intenzívnej spolupráce so sociálnymi pracovníkmi hľadajú slušnú prácu, postupne sa oddlžujú a po uplynutí troch rokov im pomáhame nájsť si sociálne bývanie alebo v tom lepšom prípade vstúpia do nového života sami,“ vysvetľuje Zuzana Stanová.

Osobitnou kategóriou nášho záujmu sa stali seniori, ktorí si pre nízke dôchodky nemôžu dovoliť prenajať byt. Zariadenie dočasného bývania MANU – Malá alternatíva núdzového bývania im tak dáva šancu na slušné bývanie, a to neobmedzene. Niekedy sa im podarí nájsť si nízkoprahové ubytovanie alebo sa presťahujú do 1-izbových bytov, no poväčšine zostávajú u nás, keďže ich situácia z hľadiska zlepšenia príjmu je vzhľadom na ich vek takmer neriešiteľná. Nemáme tendenciu ich vyhadzovať, aj keď realita je smutná, pretože seniorov neustále pribúda,“ neskrýva sklamanie nad ťažkou situáciou dôchodcov na Slovensku riaditeľka ÚzS SČK v Banskej Bystrici. Jedným z klientov tohto zariadenia je aj pán Koloman Dinko, ktorý pracuje v SČK ako aktivačný pracovník od roku 2009 a svedomito si plní prácu vrátnika, či vykonáva pomocné práce okolo spolku. „Pracoval som v Holandsku ako skladník, no bohužiaľ som ochorel a nemal som vzhľadom na odpracované roky nárok na zdravotnú starostlivosť, preto som bol nútený vrátiť sa späť na Slovensko. Nemal som kam ísť, a tak som našiel dočasné útočisko v Nocľahárni Večierka. Vedel som, že večer prídem, ubytujem sa a ráno budem musieť zariadenie opustiť,“ spomína na ťažké obdobie pán Koloman. „V čase, keď som prespával vo Večierke, sa tam opravovala elektrina a chodník bol rozkopaný. Sám som sa pustil do jeho opravy, čo si všimla pani riaditeľka Zuzana Stanová a ponúkla mi prácu brigádnika a tiež dobrovoľníka. Odvtedy prešlo už 6 rokov a vďaka pomoci Slovenského Červeného kríža som sa dostal v rámci sociálnej záchrannej siete do MANU. Mám tu svoju izbičku, svoju posteľ a spolu s ďalšími ubytovanými sa delíme o spoločnú kuchynku a toalety,“ pokračuje vo svojom príbehu. „Je tu úžasný kolektív a bol som milo prekvapený prijatím zo strany Slovenského Červeného kríža. V súčasnosti čakám na pridelenie bytu a plánujem si nájsť riadne zamestnanie, aby som mohol ďalej viesť normálny život. Vďaka pánu Bohu, že mi dal do cesty takých anjelov, akými sú ľudia z SČK. Veľmi sa teším na Vianoce, ktoré strávim pomáhaním ľuďom na Nocľahárni, ktorí tak ako ja kedysi prišli o strechu nad hlavou,“ dodáva. 

Ľudí, ktorí sa náhle ocitnú bez strechy nad hlavou, nie je málo. Či už sú to mladí ľudia, ktorí na prahu dospelosti musia opustiť brány detských domovov, seniori, ktorí si zo svojich dôchodkov nedokážu zabezpečiť dôstojnú starobu, alebo aj takí, ktorí prišli o rodiny či sa zamotali v kruhu vlastných problémov a nedokážu sa z nich sami vymaniť. „Červený kríž nad nikým neláme palicu, neplatí u nás 3-krát a dosť. Dávame ľuďom šancu bojovať znova a znova, sám so sebou, so systémom a všetkými problémami, ktoré sú neraz ťažšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Každý kto chce a vydá zo seba maximum, má aj reálnu šancu postaviť sa opäť na vlastné nohy,“ uzatvára Zuzana Stanová.

Nebuďme ľahostajní k ľuďom bez domova a zahoďme predsudky, pretože nikdy nevieme, kedy sa život zahrá s nami a ocitneme sa zo dňa na deň v neľahkej situácii. Budeme radi, keď nás podporíte, aby sme tu mohli byť pre tých, ktorých osud ťažko skúša. Pretože mi im chceme dať šancu na lepší život a nový začiatok.