Darcovstvo krvi

DAROVANIE KRVI POČAS EPIDÉMIE COVID-19

„Darovaním krvi môžete pomôcť zachraňovať životy.“

KRV JE NENAHRADITEĽNÝ LIEK A DÁ SA ZÍSKAŤ LEN VĎAKA DOBROVOĽNÝM DARCOM

Ľudská krv je nenahraditeľná. Človek môže dostať krv len od iného človeka, od dobrovoľného darcu. Každá zložka krvi má svoju osobitnú úlohu: červené krvinky prenášajú kyslík z pľúc do celého tela, krvná plazma obsahuje bielkoviny a z nich najvýznamnejšie sú protilátky, neodmysliteľné pre obranyschopnosť organizmu. Biele krvinky chránia človeka pred infekciou a ochoreniami, krvné doštičky zasa pomáhajú pri zastavení krvácania. Z krvi sa získavajú rozličné prípravky, ktoré sa používajú na liečbu viacerých ochorení. Z krvi jedného darcu možno vyrobiť lieky pre viac pacientov. Spracovaním krvnej plazmy sa získava celá škála liekov, ktoré sa nedajú nahradiť. Ľudia s poruchou zrážania krvi sú, napríklad, na niektoré z týchto liekov odkázaní celý svoj život. Bez darcov krvi by však ich liečba bola nemysliteľná.

Darovať krv môžete na NTS SR v Trenčíne na Legionárskej 28 v areály Trenčianskej fakultnej nemocnice od pondelka do piatku od 7. do 10. hod

Ako darovať krv?

Kto môže byť darcom krvi? 

– každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov)

Kto nemôže darovať krv?
– kto prekonal infekčnú žltačku typu B a C a bol v styku s chorými na toto ochorenie za posledný rok (V prípade infekčnej žltačky typu A (napríklad v detskom veku, môže byť darcom krvi človek až po určitom časovom odstupe)
– kto prekonal iné vážne infekčné choroby (informovať sa treba na ne u lekára transfuziologického oddelenia)
– kto bol posledný mesiac chorý – kto dlhodobo užíva lieky (s výnimkou hormonálnej antikoncepcie)
– kto bol posledný rok operovaný, tetovaný, liečený akupunktúrou,
– kto si dal urobiť „piercing“ – t.j. prepichnúť uši, nos, peru, obočie alebo kožu na iných častiach tela
– kto dostal transfúziu krvi alebo plazmy
– kto je nosičom víru HIV spôsobujúceho AIDS
– kto mal v poslednom roku HIV-pozitívneho sexuálneho partnera a patrí k skupinám rizikovým na prenos HIV (ako napríklad vnútrožiloví narkomani, prostitúti a prostitútky, homosexuálne sa správajúci muži, jednotlivci používajúci neobvyklé sexuálne praktiky, sexuálni partneri pacientov dostávajúcich transfúziu krvi a plazmy
– kto podstúpil operáciu mozgových obalov, transplantáciu rohovky
– kto sa liečil pomocou hormónov hypofýzy a u koho sa v rodine vyskytla familiárna forma tohto ochorenia
– v súvislosti s Creutzfeldt – Jacobovou chorobou (CJCH) sa Nariadením Ministerstva zdravotníctva SR z júla 2005 z darcovstva krvi vylučujú osoby, ktoré žili v rokoch 1980 – 1996 viac ako 6 mesiacov vo Veľkej Británii a v Írsku. Toto opatrenie je preventívne, pretože prenos CJCH transfúziou krvi nebol dokázaný
– z darcovstva krvi sa vylučujú ženy počas menštruácie a počas ťarchavosti (žena môže darovať krv až 1 rok po pôrode, ak nedojčí)

Ako často možno darovať krv? 
– Muži môžu darovať krv s odstupom 2 mesiacov po odbere maximálne 4x do roka.
– Ženy môžu darovať krv s odstupom 3 mesiacov po odbere maximálne 3x do roka.

Čo treba urobiť na zvýšenie bezpečnosti svojej krvi?
– Hoci sa moja krv pri odbere vyšetrí na prítomnosť povrchového antigénu infekčnej žltačky typu B, protilátok proti HIV a proti infekčnej žltačke typu C, napriek tomu, že sa urobia aj testy na syfilis, ako aj pečeňové testy, na transfúziu sa môže použiť až po vyhovujúcom výsledku.
– Ak som sa správal rizikovo (pozri vyššie) a ešte som v inkubačnom období (čase, kedy sa dostupnými laboratórnymi testami nedá dokázať daný antigén pôvodcu ochorenia alebo jeho protilátka), môžem by som ohroziť príjemcu mojej krvi.
– Pokúsim sa zlepšiť kvalitu svojho života a nebudem užívať drogy, (cigarety, alkohol, lieky bez lekárskeho predpisu ani akékoľvek návykové látky (pri požičiavaní nesterilných ihiel sa medzi toxikomanmi prenášajú krvou infekčné ochorenia).
– Pomôže mi zdravá racionálna strava obsahujúca dostatok zeleniny a ovocia, jedlá so zníženým obsahom živočíšnych tukov, s dostatkom kvalitných bielkovín (ktoré obsahuje hydina, ryby, mlieko, vajcia a strukoviny).
– Denne mám vypiť najmenej 1,5 až 2 litre tekutín (najlepšie čistej vody alebo minerálky, džúsu, čaju).
– Tesne pred odberom krvi budem konzumovať len ľahkú stravu (čaj, pečivo, med, džem, banán), bez tukov a dožičím si dostatok spánku a tekutín bez obsahu alkoholu).
– Lekárske a laboratórne vyšetrenie, ktoré absolvujem v súvislosti s odberom krvi, mi poskytne dôležité informácie o mojom zdravotnom stave.
– Každý podnik radšej zamestnáva zdravého človeka – darcu krvi!
– Pri každom odbere krvi sa používa výlučne jednorazový materiál, preto sa nemôžem nakaziť.
– Pri každom odbere krvi sa odoberie obyčajne 400 až 450 ml krvi. Odber trvá 5 – 10 minút.
– Po odbere krvi strávi darca na transfuziologickom oddelení alebo mieste odberu asi hodinu, spojenú obvykle s občerstvením, najviac však dve hodiny.

Je potrebná pred odberom krvi špeciálna diéta?
-Na odber krvi má darca prísť oddýchnutý, nemal by sa nachádzať v časovom strese. Pred darovaním by mal prijímať dostatok tekutín (vodu, ovocné šťavy, minerálku, čaj alebo kávu). Nemal by prísť hladný (treba sa však vyhnúť potravinám s obsahom tuku, fajčeniu a pitiu alkoholických nápojov).

Čo treba chápať pod pojmom darovanie krvi?
-Pred odberom krvi sa darca musí zaregistrovať, vyplniť dotazník s otázkami, podľa ktorých už môže posúdiť, či je vhodný ako darca krvi. Musí sa podrobiť vyšetreniu hladiny krvného farbiva alebo vyšetreniu krvného obrazu, teploty, tlaku krvi a vyšetreniu lekárom. Dôraz sa kladie aj na zhodnotenie dotazníka a doplnenie potrebných údajov získaných pri rozhovore s lekárom. Darca sa musí pri registrácii preukázať občianskym preukazom, či pasom, legitimáciou poistenca zdravotnej poisťovne a viacnásobný darca preukazom darcu krvi.

Darovať krv môžete na NTS SR v Trenčíne na Legionárskej 28 v areály Trenčianskej fakultnej nemocnice od pondelka do piatku od 7. do 14. hod.

Ako sa k nám dostanete prostredníctvom MHD?

Z vlakovej / autobusovej stanice – MHD linky 1, 2, 11, 17, 18, 22, 23, 28. – inak použite MHD linky č 3, 5, 8, 9, 15, 19. Bezplatný vstup osobným vozidlom do areálu FN Trenčín majú darcovia krvi, ktorí pri výjazde z areálu FN odovzdajú potvrdený parkovací lístok od NTS.