Globálna solidarita, spoločná zodpovednosť

1. decembra si od roku 1988 každoročne pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Spájame sa a preukazujeme podporu ľuďom žijúcim s HIV/AIDS a obetiam AIDS. Ľudia po celom svete si v tento deň pripínajú červené stužky. Tie symbolizujú našu solidaritu v boji proti ochoreniu AIDS, červená farba je znakom krvi a života. 

„HIV/AIDS has no boundaries“ – Annie Lennox

Číslo nakazených, žiaľ, každým rokom narastá. Najvýznamnejšou ochranou proti tejto chorobe je prevencia alebo vyvarovanie sa rizikovému správaniu. Pre účinnú prevenciu potrebujeme poznať spôsoby šírenia nákazy, varovné príznaky ochorenia a vedieť, na koho sa môžeme obrátiť pre odbornú pomoc. Napriek všetkým snahám sa o tejto téme stále málo hovorí, čo prispieva k odmietavému postoju spoločnosti. 

Hanba, odsudzovanie a nepochopenie sú dôvody, prečo sa ľudia s ochorením AIDS boja prezradiť svoj status a vyjsť s pravdou von. Častokrát sú odvrhnutí na kraj spoločnosti v osobnom, ale aj pracovnom živote. Prečo tak trpia? Trpia v dôsledku našej neinformovanosti. Mnohí napríklad netušia, že sa bežným dotykom nemôžu nakaziť od HIV-pozitívneho človeka. Práve naopak, chorí potrebujú našu podporu a ľudský kontakt vo forme objatia či povzbudivého dotyku. 

„HIV/AIDS is such a scary thing and it is also the kind of thing that you think won’t happen to you. It can happen to you and it is deadly serious.“ – Ice T

Spoločnosť dokáže niekoho veľmi rýchlo odsúdiť, ak nepozná jeho príbeh. Vírus si svoje obete nevyberá, nakaziť sa môže ktokoľvek. Kľúčom k ukončeniu pandémie HIV je aj odstránenie stigmy a diskriminácie. Práve preto si na Sviečkových pochodoch pripomíname, že všetci sme len ľudia a stať sa to môže komukoľvek, za akýchkoľvek okolností, bez ohľadu na vek, rasu, sexuálnu orientáciu, či dokonca povolanie. 

Autorka: Terézia Michalčíková, dobrovoľníčka Mládeže SČK 

Stojí za prečítanie: