Pracovná skupina projektu Dorotka a jej priatelia

Petra Budovcová
Súčasťou veľkej červenokrižiackej rodiny som od roku 2014. Zo začiatku som chodila na rôzne kurzy, ako napríklad kurzy prvej pomoci a pomáhala som všade kde sa len dalo. Po nejakom čase ma vtedajšia predsedníčka naverbovala na kurz Dorotka a jej priatelia. Dovtedy som o ňom počula len veľmi málo. Kurz som absolvovala v roku 2015. Zo začiatku som mala pochybnosti, či je toto presne to čo chcem robiť a nechcem sa zamerať na iný projekt. Po úspešnom zvládnutí kurzu a prvom stretnutí v škôlke som vedela, že som na správnom mieste. Tá radosť v detských očkách, ktorá nás každý mesiac čakala v škôlke sa nedá ani opísať. Vytvorila som si svoj tím, s ktorým sme si opäť spomínali na naše detské časy v škôlke. A navyše sme tie deti učili prvú pomoc a viedli ich správnym smerom ako pomáhať druhým. A preto viem, že projekt Dorotka a jej priatelia je to najlepšie čo som si mohla vybrať. Ešte keď som bola na kurze, tak som obdivovala našich lektorov ako nás všetko naučia a dokonale pripravia na všetko a teraz som jedným z nich. Pred pár rokmi by ma to ani v sne nenapadlo, že budem súčasťou tohto projektu a budem ďalej odovzdávať všetky informácie, ktoré len nedávno naučili mňa. Tento projekt je pre všetkých, ktorí majú radi deti, ale odporučila by som ho aj niekomu kto úplne nemá rozvinutý vzťah k deťom. Naučí sa zodpovednosti, základom prvej pomoci, nadobudne skúsenosti ohľadom komunikácie, skúsenosti s prácou v skupine a s prácou s malými deťmi. A ten čo deťom úplne nerozumel možno prehodnotí svoj vzťah k deťom a začne ich vnímať inak. Preto neváhaj, prihlás sa a príď k nám na národný kurz!

Kristína Ježová
Mládež Slovenského Červeného kríža sa stala mojou rodinou už pomerne dávno – v roku 2012. Od toho roku som sa postupne oboznamovala s projektmi Mládeže a po dosiahnutí potrebného veku som sa pripojila i k projektu Dorotka a jej priatelia ako lokálna koordinátorka. A bolo to jedno z mojich najlepších rozhodnutí! Každý kto si tento projekt vyskúšal vie, akú radosť a pozitívnu energiu vedia stretnutia s deťmi priniesť. Každý mesiac sme domov odchádzali s obrázkami a natešenými pohľadmi detí očakávajúcimi ďalšie stretnutie. Dodnes mám doma všetky obrázky, ktoré sme na stretnutiach dostali, odložené. Jeden z nich nám na konci školského roka podalo dievčatko so slovami: „Aby ste na mňa nezabudli“. A aj tento môj text je dôkazom toho, že sme nezabudli, pretože na také veci sa jednoducho zabudnúť nedá  🙂
Od mojich počiatkov v ČK som si toho vyskúšala viac než dosť – dostala sa do Prezídia či presunula sa z Gymnázia na Právnickú fakultu Univerzity Komenského – ani tieto veľké životné kroky však nevyčaria taký úsmev na tvári ako čas strávený v príjemnom prostredí. A to zažijete nielen v škôlke počas realizácie projektu, ale aj na národnom kurze. Už teraz sa na Vás všetkých teším!

Matej Piatrik
Členom Mládeže Slovenského Červeného kríža som od roku 2017. Ako študent prvého ročníka na gymnáziu som sa prvýkrát stretol s aktivitami spojenými s Červeným krížom. Keď som sa dozvedel, že zháňajú nových členov vôbec som neváhal a chcel som sa pridať aj ja. Som si vedomý toho, že takto začínal takmer každý v našej organizácii, no všetky príbehy sú jedinečné. Kým som sa dostal k projektu Dorotka a jej priatelia prešiel rok počas, ktorého som sa venoval rôznym aktivitám našej Mládeže. Keď mi bola ponúknutá možnosť zúčastniť sa národného kurzu bol som naozaj šťastný. Urobil som to aj napriek tomu, že práca s deťmi nebola mojou silnou stránkou. Na rozdiel od väčšiny účastníkov. Počas kurzu a po kurze sa postupne všetky moje obavy z práce s deťmi stratili. Je to naozaj skvelý pocit, keď prichádzate do škôlky a vidíte na deťoch ako sa tešia z vášho príchodu a z toho, že sa niečo nové opäť naučia. Počas mojich rokov v Mládeži SČK sa moje cesty pretli s každým projektom našej Mládeže, no najviac vďačný budem vždy za to čo všetko mi dal projekt Dorotka a jej priatelia s ktorým taktiež vzrástol môj celkový záujem o Medzinárodné hnutie ČK a ČP. Teraz som nesmierne hrdý a vďačný za to, že sa môžem podieľať na formovaní a vzdelávaní nových koordinátorov pre projekt Dorotka a jej priatelia.

Richard Lendacký
Volám sa Rišo Lendacký a pochádzam z Humenného. Členom Mládeže SČK som od roku 2016. Pozvánku na kurz Dorotka a jej priatelia som videl v našej dobrovoľníckej skupine na Facebooku. Hneď ma to zaujalo, pretože práca s deťmi ma stále zaujímala a v tom čase som bol začínajúcim animátorom v našom saleziánskom stredisku. Prišlo mi to ako veľmi dobrá možnosť posunúť sa vo vedomostiach o deťoch ďalej. A stálo to za to! Samotný kurz bol maximálne najlepší! Spoznal som tam mnoho sympatických a dobrých ľudí. Svoje vedomosti z národného kurzu som ďalej využíval v škôlke počas realizácie projektu Dorotka avšak aj v osobnom a animátorskom živote. Som veľmi rád, že môžem byť súčasťou vedenia tohto projektu a tiež, že môžem byť jedným z tých, ktorý privádza mladších k Červenému krížu a jeho aktivitám, ktoré vedú hlavne k humanite a pomoci a pochopeniu iných.