Darovanie krvi počas epidémie COVID-19

Dôležité  informácie o darovaní krvi  
 
  • Darovať krv môžete v odberových centrách  hematologicko-transfúziologických  oddelení v nemocniciach alebo Národnej transfúznej služby SR
  • Využite možnosť a objednajte sa na darovanie krvi. Vzhľadom k výzve NTS SR však môžete prísť na odberové miesto aj bez objednania. V odberových centrách stále platia prísne hygienické opatrenia
  • Darcovia môžu vstupovať na pracovisko len s ochranným rúškom na tvári alebo jeho náhradou, po dezinfekcii rúk, zmeraní telesnej teploty a po vyplnení Checklistu.
 
Pre darcov krvi v súvislosti s chorobou COVID-19 platia nasledovné kritériá :
1. Darca, ktorý navštívil mimoeurópsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, môže znovu darovať krv 28 dní po opustení krajiny (s ohľadom na možnosť prenosu iných infekcií ako COVID-19, napr. WNV….).
2. Darca, ktorý navštívil Európsku krajinu a nemal infekciu dýchacích ciest alebo zápal pľúc, môže znovu darovať krv 14 dní po opustení krajiny.
3. Darca,  ktorý  bol  v  styku  s človekom chorým na COVID-19 alebo s človekom v karanténe alebo bol v úzkom kontakte (menej ako 2m, bez rúška) s človekom, ktorý pricestoval v priebehu posledných 14 dní zo zahraničia,  a nemal infekciu dýchacích ciest, môže znovu darovať krv 14 dní od posledného kontaktu s týmto človekom.
4. Darca, ktorý prekonal infekciu spôsobenú koronavírusom  COVID-19  môže znovu darovať krv 14 dní po vyliečení a dvoch negatívnych výsledkoch  testovania na koronavírus.
5. Darca, ktorý prekonal akúkoľvek  infekciu  dýchacích  ciest  a testom bolo  vylúčené ochorenie COVID-19, môže znovu  darovať krv 14 dní po kompletnom vyliečení (14 dní bez príznakov a bez liečby).
6. Darca, ktorý prekonal akúkoľvek  infekciu  dýchacích  ciest a nebol testovaný na koronavírus a zároveň nemá pozitívnu cestovateľskú anamnézu ani anamnézu kontaktu s ochorením COVID-19 alebo osobou v karanténe,  môže znovu darovať krv 14 dní po kompletnom vyliečení (14 dní bez príznakov a bez liečby).
7. Darca, ktorý  prekonal akúkoľvek  infekciu  dýchacích  ciest podozrivú z COVID-19  (má pozitívnu cestovateľskú anamnézu alebo  anamnézu kontaktu s ochorením COVID-19 alebo osobou v karanténe) a nebol testovaný na koronavírus,  môže znovu darovať krv 28  dní po kompletnom vyliečení (28 dní bez príznakov a bez liečby).
8. Darca, ktorý pracuje v zahraničí alebo býva v zahraničí  a denne prechádza cez slovenské hranice, je vyradený z darovania krvi a jej zložiek do odvolania.
 
Usmernenie darcom krvi v súvislosti s pobytom v oblastiach s výskytom infekčných ochorení prenášaných komármi
EURÓPSKE KRAJINY
Posledných niekoľko rokov bol v niektorých krajinách Európy v letných mesiacoch (od mája do novembra) zaznamenaný výskyt infekčných ochorení, ktoré sú typické pre tropické krajiny a ktoré sú prenášané komármi.
Táto stránka obsahuje informácie o oblastiach výskytu endémií spôsobených WNV (vírus Západonílskej horúčky), horúčkou Dengue prípadne maláriou v Európe v súlade s hláseniami ECDC (Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb) a po návšteve ktorých nemôžete určitú dobu darovať krv.
 
Pre darcov krvi, ktorí navštívili nižšie uvedené inkriminované oblasti,  platí kontraindikácia darovania krvi počas 28 dní od opustenia týchto oblastí, a to až do odvolania: 30. 11. 2020.
 
Týka sa aj darcov / turistov, ktorí v danej oblasti strávili minimálne noc, resp. darcov, ktorí v endemickej oblasti pracujú. Neplatí pre darcov, ktorí oblasťami prechádzali autom, resp. cez letisko (napr. Budapešť. Viedeň..).
 
WNV (vírus Západonílskej horúčky)
  • Grécko  – oblasti: Anatoliki Attiki,  Karditsa, Kavala, Pieria, Serres, Thasos, Trikala, Xanthi
  • Rumunsko – oblasti: Buzau, Constanta
Dôležité informácie a kontakty pre darcov krvi:

Pracoviská Národnej transfúznej služby a usmernenia pre darcov krvi

NTS SR odberové miesta

 

Nemocnice Svet zdravia

HTO _odberove dni

Nemocnice Agel – kontakty

 


Slávnostné oceňovanie darcov krvi počas pandémie COVID-19

Počas platnosti opatrení zavedených v súvislosti s pandémiou sa všetky slávnostné oceňovania darcov krvi odkladajú na neurčito. Informujte sa o možnostiach prevzatia plakety vo Vašom meste.