Konflikt na Ukrajine

Prioritou Červeného kríža je zmierňovať utrpenie ľudí. Pracovníci a dobrovoľníci Slovenského Červeného kríža pomáhajú nie len na hraniciach s Ukrajinou ale aj naprieč celým Slovenskom – poskytujú prvú pomoc, asistujú v prípade potreby prepravy imobilných ľudí, pri podporných službách, poskytujú v rámci svojho mandátu službu – Spájanie rodín v prípade, že v dôsledku konfliktu stratia kontakt so svojimi blízkymi.

Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme pomáhali pri poskytovaní a koordinácii pomoci pre ľudí z Ukrajiny, ktorí prichádzajú na Slovensko. Situácia sa neustále vyvíja a podľa toho sa menia aj potreby, ktoré treba zabezpečovať.

Slovenský Červený kríž v súčasnosti s úradmi poskytuje pomoc v blízkosti hraničných priechodov s Ukrajinou – Ubľa, Veľké Slemence a Vyšné Nemecké. SČK momentálne neplánuje zasielať materiálnu pomoc priamo na Ukrajinu.

Slovenský Červený kríž žiada slovenské aj zahraničné firmy o poskytovanie humanitárneho materiálu vo väčších objemoch, ktorý bude slúžiť na systémové zabezpečenie potrieb ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny. Vítané sú najmä potraviny, hygiena, logistika a technické zabezpečenie.

Momentálne je materiálna pomoc od individuálnych darcov dostatočne zabezpečená.
AK CHCETE POMÔCŤ, PRISPEJTE, PROSÍM, FINANČNE. Ďakujeme, za každú jednu podporu.

Finančná pomoc je najflexibilnejšia.
Ak chcete finančne podporiť aktivity Červeného kríža na pomoc obyvateľom Ukrajiny, môžete tak urobiť:

Hľadáme ľudí hovoriacich po ukrajinsky

Hľadáme ľudí hovoriacich po ukrajinsky, ktorí by boli v prípade potreby na telefóne a vedeli tlmočiť.
Prosím, prihláste sa tu.

Daruj krv ako prejav solidarity

Ukrajina čelí veľmi ťažkej situácii a Slovenská republika bude pomáhať všetkými prostriedkami, ktorými bude môcť. Jedným z nich je aj krv. Všetky základné informácie k darovaniu krvi nájdete tu.

  1. Darujte krv v odberových centrách na celom Slovensku. Odberové centrá a kontakty pre objednanie sa nájdete tu.
  2. Od marca 2022 Národná transfúzna služba SR začína organizovať mobilné odbery krvi. Ak ste veľká spoločnosť a viete zorganizovať aspoň 40 darcov krvi, spýtajte sa na podmienky pre organizáciu mobilného odberu krvi a voľné termíny – mobilnyvyjazd@ntssr.skwww.ntssr.sk.

Odobratá krv bude pomáhať všetkým pacientom nemocníc bez rozdielu, aj tým, ktorí prídu zo zasiahnutej Ukrajiny v rámci humanitárnej pomoci alebo nedostupnosti zdravotnej starostlivosti pre vojnový konflikt.

Aby všetkým pacientom v nemocniciach mohla byť zabezpečená zdravotná starostlivosť, je potrebné kontinuálne zásobenie krvou. Krv sa môže skladovať 42 dní,  preto všetkých ochotných darcov prosíme o trpezlivosť pri získavaní termínu, aby pomohli nemocniciam zásobiť sa krvou postupne.

MOMENTÁLNE JE MATERIÁLNA POMOC OD INDIVIDUÁLNYCH DARCOV DOSTATOČNE ZABEZPEČENÁ.
O potrebe dopĺňania materiálu na humanitárne účely vás budeme priebežne informovať.

Ak chcete pomôcť, prispejte, prosím, finančne.

V prípade prebiehajúcej zbierky rešpektujte, prosím, aktuálnu výzvu, aký druh materiálu je potrebný. Materiálnu pomoc nenoste svojpomocne na hraničné priechody, riaďte sa pokynmi, výzvami a informáciami orgánov štátnej správy a iných dôveryhodných organizácií.

Veľmi si vážime ochotu pomáhať a zároveň prosíme o trpezlivosť pri odpovedaní na vaše požiadavky či otázky s poskytnutou pomocou spojené. Situáciu priebežne mapujeme, rozsah potrebnej pomoci je momentálne len ťažko odhadnuteľný a bude ju treba veľmi dôkladne koordinovať. Priebežne budeme informovať o tom, čo je potrebné.

Príspevok na bankový účet
Nasnímajte QR kód v bankovej aplikácii


Darovacia brána na pomoc Ukrajine
Jednoduchá a bezpečná platba online

V týchto dňoch sa najmä na sociálnych sieťach a v online priestore očakáva zvýšená aktivita a šírenie dezinformácií a lživej propagandy v súvislosti s útokom na Ukrajinu.
Preto odporúčame pristupovať skepticky k neovereným informáciám z internetu a sledovať tieto oficiálne zdroje:
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Hoaxy a podvody – Polícia SR