OPERAČNÝ PROGRAM FEAD

Slovenský Červený kríž je zapojený do Operačného programu FEAD (Fond európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby).

Slovenský Červený kríž je zapojený do Operačného programu FEAD (Fond európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby).

Riadiacim orgánom je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, prijímateľom a realizátorom pomoci v zmysle OP FEAD je Ústredie práce, rodiny a sociálnych vecí SR (ÚPSVaR). Slovenský Červený kríž je jednou z partnerských organizácií pri distribúcii materiálnej pomoci a podieľa sa na realizácii dvoch opatrení v 36 okresoch Slovenskej republiky:

Opatrenie 1. Poskytovanie potravinových balíčkov so sprievodnými opatreniami ako nástroj riešenia potravinovej deprivácie
a
Opatrenie 4. Poskytovanie hygienických balíčkov so sprievodnými opatreniami ako nástroj riešenia materiálnej deprivácie.

Cieľovou skupinou OP FEAD sú o osoby žijúce v domácnostiach a osoby, ktorým je poskytovaná sociálna služba v zariadení sociálnych služieb bez poskytovania stravy (útulok). Zdrojovou databázou pre výber konečných príjemcov sú pravidelne aktualizované administratívne údaje ÚPSVaR.

Konečný príjemca potravinových balíčkov je teda určený na základe údajov ÚPSVaR a je to primárne
1) rodina s nezaopatreným dieťaťom/mi, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi (PvHN)
2) príjemca PvHN, ktorý dovŕšil vek potrebný na nárok na starobný dôchodok a nemá príjem zo zárobkovej činnosti
3) príjemca PvHN, ktorý je invalidný a nemá príjem zo zárobkovej činnosti
4) príjemca PvHN s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý nemá príjem zo zárobkovej činnosti a

sekundárne
1) iné osoby v mimoriadne nepriaznivej alebo krízovej životnej situácii na základe posúdenia PO. Za mimoriadne nepriaznivú alebo krízovú životnú situáciu sa považuje životná situácia krátkodobého charakteru, z ktorej sa občan alebo rodiny nedokážu sami dostať vlastným pričinením, napríklad, ak má osoba príjem pod úrovňou životného minima, pri náhlom vážnom ochorení živiteľa rodiny, pri strate živiteľa rodiny, osoby a rodiny zasiahnuté živelnými pohromami, a pod. Jednotlivec spĺňajúci vyššie uvedené podmienky má nárok na 1 potravinový balíček. Rodina s 1 – 2 nezaopatrenými deťmi má nárok na 2 potravinové balíčky, rodina s 3 – 4 nezaopatrenými deťmi na 3 potravinové balíčky, rodina s 5 a viac nezaopatrenými deťmi na 4 potravinové balíčky.

Balík potravinovej pomoci obsahuje 21 druhov potravín, medzi iným múku, cukor, strukoviny, cestoviny, olej, ryžu, a pod. Hmotnosť balíka je približne 13,5 kg.

Sprievodné opatrenia poskytované pri realizácii Opatrenia 1 sú najmä sociálne poradenstvo, resp. iné odborné činnosti na predchádzanie vzniku krízových situácií v rodine a na obmedzenie a odstraňovanie ich negatívnych vplyvov (napr. pomoc a poradenstvo pri hľadaní zamestnania, pomoc pri napísaní životopisu, poskytovanie informácií o možnostiach finančnej pomoci a podpory, poradenstvo o zdravej výžive, poradenstvo o nakladaní s potravinami a rodinnými financiami a i.). SO bude poskytovať kvalifikovaný pracovník PO alebo s ňou spolupracujúcej organizácie, ktorý zvolí najvhodnejšiu metódu, techniku a postup podľa potrieb KP.

OP FEAD bude pokračovať do roku 2020.