PPP – psychologická prvá pomoc

Určite sa každému občas stane, že sa mu niekto zdôverí so svojím trápením. Prihodiť sa to môže kdekoľvek. V práci, doma alebo s kamarátkou na prechádzke. Niekedy počúvame o trápení menších, inokedy väčších a niekedy je to také vážne, že cítime, že sme to práve my, kto by mal pomôcť, pretože priateľ, kolega, rodinný príslušník alebo niekto úplne neznámy je na tom naozaj zle. Možno si poviete, že to najlepšie, čo môžeme urobiť, poslať ho k psychológovi. Ale nie vždy sa to dá. Možno psychológ nie je po ruke, možno k nemu dotyčná osoba vôbec nechce ísť a možno je situácia taká vážna, že každá minúta je vzácna. Niekedy sa človek cíti naozaj veľmi zranený a dobrá pomoc je na nezaplatenie. Ako v takejto situácii reagovať čo najvhodnejšie? Čo urobiť preto, aby sme vnútorne zranenému človeku pomohli čo najlepšie?

Na tieto otázky sme sa snažili v priebehu trojdňového školenia hľadať odpovede.

Za pomoci profi lektorov sa naši zamestnanci a dobrovoľníci interaktívnou formou dostávali k sebapoznaniu, poznaniu vlastných hraníc a možnosti riešenia ťažkých chvíľ ľudí, ktorí sa v takých situáciách ocitajú.

Veľké ďakujem za všetkých, ktorí sa na tomto projekte podieľali.

Organizátori (IFRC, ÚS SČK BA, SČK ÚzS RS, SČK ÚzS LC) účastníci (zamestnanci a dobrovoľníci územnych spolkov SČK RS a LC) a vedenie hotela „Zlatý Býk“ za priestory, hladký, ničím nerušený priebeh a zabezpečenie občerstvenia počas celého školenia.

Ďalšie články