Týždeň mozgu 14.3.- 20.3.2016

Týždeň mozgu 14.3.- 20.3.2016

Význam tréningov pamäti – zvyšovanie kvality života seniorov. Efekt tohto procesu je predlžovanie seniorského veku.

Význam tréningov pamäti .

Zvyšovanie kvality života sa okrem iného prejavilo i v skvalitnení života seniorov. Nezabudnuteľným efektom tohto procesu je predlžovanie seniorskeho veku. Úlohou spoločnosti je, aby dopomáhala k tomu, že seniorský vek bude jedinec prežívať ako plnohodnotný, aktívny a príjemný život.

Kvalita života úzko súvisí s dobre fungujúcou pamäťou. Z výskumov je zjavné, že špecifické pamäťové cvičenia nezanedbateľným spôsobom pozitívne ovplyvňujú jedincovu sebestačnosť. Je nevyhnutné, aby sme naše služby orientovali na ľudí s poruchami pamäti, na zariadenia pre starších ľudí, či už sociálne alebo zdravotnícke. V neposlednom rade i na aktívnych seniorov v denných centrách. 

Človek ani vo vyššom veku nestráca schopnosť učiť sa. A dostatočne a pravidelne zaťažujeme pamäť, zvyšujeme tak jej funkčnú zdatnosť – poprípade znižujeme jej prebiehajúcu stagnáciu. Pravidelným tréningom ovplyňujeme zábudlivosť, neschopnosť správne sa vyjadriť, koncentráciu a iné. Tréningom dokonca môžeme prinútiť nervové bunky k novému vetveniu. Ide o vzdelávací program zameraný na aktívnu stimuláciu rozumových schopností.Dlhodobým cieľom si vytyčujeme zachovanie dobrej pamäti i vo vyššom veku, čo výrazne ovplyvní i jedincove sebavedomie, nezávislosť, či žitie každodenného života s jeho neoddeliteľnými úkonmi. 

Nezanedbateľným pozitívom pamäťového tréningu je jeho ekonomická nenáročnosť, čo v prebiehajúcej explózii nárastu seniorov netreba podceňovať. Ide o dôstojnú, pre jedinca príjemnú formu práce. Netreba totiž zabúdať na fakt, že i my raz budeme na mieste súčasných seniorov.

Lektorka tréningu pamäte p.Ilona Majcherová skupiny tréningu pamäti rozdelila podľa úrovne kognitívnych schopností, zdravotného stavu, schopnosti samostatného spôsobu života.

  • Aktívny zdraví starší ľudia
  • Zdravší starší ľudia s pasivnejším životným štýlom
  • Ľudia, ktorí žijú v sociálnych zariadeniach
  • Osoby ľahko dementné, schopné vzájomnej komunikácie
  • Ľudia s poruchami komunikácie a kooperácie, so strednými poruchami pamäti, vaskulárna demencia, Alzheimerova choroba