ČARO PROJEKTU „DOROTKA A JEJ PRIATELIA“ A TIEŽ SAMOTNÉHO ŠKOLENIA

Ako prispôsobiť učenie prvej pomoci deťom v predškolskom veku? Ako im vysvetliť dôležitosť
tiesňových liniek či darcovstva krvi? A koľko sa vlastne taký škôlkar dokáže sústrediť na „učenie“?

Ako prispôsobiť učenie prvej pomoci deťom v predškolskom veku? Ako im vysvetliť dôležitosť tiesňových liniek či darcovstva krvi? A koľko sa vlastne taký škôlkar dokáže sústrediť na „učenie“?

Toto je zlomok z otázok, ktoré mi napadli, keď som pochopil cieľ projektu Dorotka a jej priatelia. A na národnom kurze vo Veľkom Slavkove som dostal odpoveď nielen na ne. Naučil som sa oveľa viac než len teóriu na papieri, práve praktické hry či konkrétne spôsoby ako sa priblížiť deťom boli neoddeliteľnou súčasťou školenia. A nakoniec prvé reálne sedenie v škôlke bolo pre ma veľmi pozitívnou skúsenosťou, na ktorej som znova viac pochopil samotné učenie sa so škôlkarmi, a hlavne som na vlastnej koži pocítil krásny pocit, ktorý tento projekt prináša.

Celý kurz sa niesol vo veľmi príjemnej atmosfére. Už len to, že sme sa zišli mladí ľudia z celého Slovenska, ktorí majú chuť robiť niečo prínosné a dobré, bolo skvelé. A k tomu sa pridal cieľ naučiť deti niečo tak základné a nevyhnutné a pritom celkom zánedbávané, ako je prvá pomoc. Ako som už na začiatku premýšľal, naozaj je zaujímavé a vcelku náročné vysvetliť deťom základy prvej pomoci a pritom ich nepopliesť zbytočnými pojmami a informáciami. Aj to bola jedna z vecí, ktorej sme sa celý kurz venovali – vybrať to potrebné a vhodne to podať. Dozvedeli sme sa napríklad aj mnoho užitočných poznatkov z detskej psychológie, ktoré sa vám naozaj zídu, keď večer rozmýšľate nad tým, ako zajtra detičkám vysvetlíte, kedy a ako zavolať sanitku.

Úprimne, ani si nepamätám, koľko hodín sme strávili samotnými hrami a spoznávačkami, no veľmi nám všetkým pomohli. Jednak sme sa spoznali a vytvorili fakt skvelý kolektív a zároveň sme sa naučili niekoľko spôsobov, ako zaujať či naopak rozptýliť našich škôlkarov. Keďže netreba zabúdať na to, že každý človek je originál, lektori nám tiež priblížili problematiku porúch správania či reči a znova vysvetlili na príkladoch, ako môžeme reagovať v konkrétnych situáciach. Naši lektori boli úžasní, milí, mali výborne spracované témy, boli mimoriadne ochotní vysvetľovať nám ich a zároveň odpovedať nám na všetko, čo nás zaujímalo. Všetci sme boli priatelia a práve vďaka tomu to fungovalo, nikto nechcel druhým zle a zároveň chcel odovzdať vedomosti najlepšie, ako vedel. A stále kamarátmi sme. Všetci sme jeden super kolektív, lektori aj ostatní červenokrižiaci sú skvelí a myslím, že aj preto sme si celé školenie tak veľmi užili.

Samozrejme, ak má projekt fungovať, tak musíme vedieť, čo a ako, a preto sme museli prejsť testovaním. Keďže sme všetci 32 účastníci testy zvládli a stali sa z nás oficiálne vyškolení koordinátori Dorotky, vyskúšali sme si ešte posledný deň aj jedno sedenie s našimi kamarátmi v škôlke. Ten pocit, keď vám deti po 20-minútovom sedení vedia povedať, že ak sa niekto udrie alebo ho niečo bolí, treba volať sanitku a sanitka má číslo „jeden, päť, päť“, je úžasný a naozaj sa vám chce plakať od dojatia. Keď zase s deťmi „bežíte ako koníky“ a preskakujete prekážky či šprintujete do cieľa máte o zábavu a radosť postarané. A keďže všetko toto prežívate v tíme skvelých ľudí a tie jednotlivé tímy držia pokope, vybudujete si priateľstvá, ktoré vôbec nie sú postavené na bežných veciach, to, čo vás spája, je vyššia myšlienka pomôcť niekomu druhému a pomôcť práve našim menším kamarátom. A keď sa obzriete po miestnosti, všetci máte rovnako krásny úsmev, ktorý vyčarovala radosť zo skutočne dobrej veci. Preto ak rozmýšľate nad tým, či sa chcete angažovať v projekte Dorotka a jej priatelia, určite neváhajte a poďte do toho. Nie je to žiadna veda, aj keď mnoho nových vecí sa musíte naučiť, určite to nebude nudné či extrémne ťažké. Vďaka skvelým lektorom, celému kolektívu a spoločnému pozitívnemu cieľu všetko zvládnete, spoznáte skvelých ľudí z celého Slovenska a zároveň z Červeného kríža a nakoniec sa vrátite domov (síce trochu smutný, že ten skvelý kurz so skvelými ľuďmi už končí) a oslovíte ďalších super ľudí vo svojom okolí, ktorí vám chcú pomôcť pomáhať iným. Nájdete si škôlku a budete šíriť dobrú náladu a vedomosti prvej pomoci ďalej. A myslím, že nikdy nezabudnete, aká je Mládež Slovenského Červeného kríža perfektná a celý Červený kríž tiež. A môže byť super aj vďaka tebe, takže neváhaj a poď do toho! 🙂

 

Filip Furek – Bratislava-mesto