Slovenský Červený kríž oslavuje storočnicu

Československý Červený kríž (ČSČK), najväčšia humanitárna organizácia Čechov a Slovákov, vznikol 6. februára 1919. V týchto dňoch si pripomíname 100. výročie jeho založenia. Slovenský Červený kríž sa stal v roku 1993 nástupníckou organizáciou ČSČK a pokračuje vo svojej aktívnej činnosti. 

Tlačová správa

V Bratislave 31. 01. 2019

Československý Červený kríž (ČSČK), najväčšia humanitárna organizácia Čechov a Slovákov, vznikol 6. februára 1919. V týchto dňoch si pripomíname 100. výročie jeho založenia. Slovenský Červený kríž sa stal v roku 1993 nástupníckou organizáciou ČSČK a pokračuje vo svojej aktívnej činnosti.

Zakladateľkou a prvou predsedníčkou ČSČK sa stala Alica Masaryková, dcéra vtedajšieho československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka, ktorý bol čestným prezidentom ČSČK. Organizácia sa venovala zdravotníckej, charitatívnej a sociálnej činnosti.

Čo bolo na začiatku?

V prvých rokoch svojej existencie pomáhal Červený kríž ľuďom postihnutým vojnou. Sprostredkovával komunikáciu s vojnovými zajatcami, budoval útulky pre matky s deťmi a vychovával ošetrovateľky. V časoch hospodárskej krízy nahrádzal svojou charitatívnou činnosťou nedostatky štátnej správy. Rozdával šatstvo, zriaďoval sirotince, chudobince, stravovacie zariadenia, sanatóriá, venoval sa aj správe niekoľkých nemocníc a pomáhal vysťahovalcom. Postupne začali v rámci organizácie vznikať zdravotnícke družiny zamerané na prevenciu, nábor darcov krvi, pomoc s očkovaním proti detskej obrne, školenia prvej pomoci. Neskôr, v 90. rokoch 20. storočia vznikli sociálne strediská a Domy humanity Červeného kríža.

Ako je to dnes?

Po rozdelení Československa vznikol v máji 1993 Slovenský Červený kríž (SČK) ako jediná národná spoločnosť Červeného kríža pôsobiaca na celom území Slovenskej republiky podľa Ženevských dohovorov a ich dodatkových protokolov. Ako pomocná organizácia orgánov verejnej správy v humanitárnej oblasti plní úlohy ustanovené medzinárodnými zmluvami a zákonom o SČK.

SČK organizuje rekvalifikačné kurzy, čím prispieva k vyššej zamestnanosti obyvateľstva. Do popredia sa dostávajú aj sociálne služby, ktoré sa orientujú najmä na ľudí so špeciálnymi potrebami, seniorov a zdravotne postihnutých. Poskytuje humanitárnu pomoc pri povodniach, požiaroch a iných mimoriadnych udalostiach.

„Československý Červený kríž a po roku 1993 Slovenský Červený kríž zažil obdobie rozmachu a enormných aktivít po svojom vzniku, počas vojny a tesne po nej. Prežil aj takmer likvidačné udalosti ako znárodnenie budov a celoštátnej dopravnej zdravotnej služby, odliv takmer polovice členov z radov zdravotníkov po revolúcii, zníženie dotácie na polovicu pri dvojnásobnom náraste cien. Napriek tomu je SČK dnes silnejší ako kedykoľvek predtým a stále je najväčšou humanitárnou organizáciou nielen vo svete, ale aj na Slovensku,“ hodnotí terajšiu situáciu doc. MUDr. Viliam Dobiáš, prezident Slovenského Červeného kríža.

V súčasnosti pôsobí SČK na celom území Slovenska prostredníctvom svojich 36 spolkov. Vďaka trom stovkám zamestnancom a tisícom členom a dobrovoľníkom sa venuje širokému spektru aktivít.

„Sme súčasťou celosvetového diela, na ktorého začiatku bola myšlienka Henryho Dunanta. Poskladaní zo stovák zamestnancov a dobrovoľníkov denne podávame pomocnú ruku mnohým odkázaným. Dávať nádej je naše poslanie,“ hovorí Zuzana Rosiarová Kesegová, generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža.

 

Čomu sa Slovenský Červený kríž v súčasnosti venuje?

Darcovstvo krvi

Pravidelnými osvetovými výzvami k darcovstvu krvi zabezpečujeme dostatočné zásobenie krajiny krvou. Vyhlasujeme Študentskú kvapku krvi® a Valentínsku kvapku krvi®. Ročne oceníme viac ako 11-tisíc mnohonásobných bezpríspevkových darcov krvi.

Šírime osvetu v poskytovaní prvej pomoci

Každoročne vyškolíme desiatky tisíc ľudí v laickej prvej pomoci, venujeme sa deťom v materských, základných i stredných školách.

Prevádzkujeme vyše 20 zariadení sociálnych služieb pre seniorov, deti a mladých dospelých so špeciálnymi potrebami, matky s deťmi, pre ľudí bez domova.

Poskytujeme podporné sociálne služby a terénne sociálne služby. V spolupráci s partnermi dlhodobo poskytujeme potravinovú a hygienickú pomoc najodkázanejším osobám.

Sme súčasťou Integrovaného záchranného systému. Pomáhame ľuďom, ktorých zasiahli mimoriadne udalosti. Členovia našich humanitárnych jednotiek pomáhajú zmierňovať následky mimoriadnych udalostí, pomáhame ľuďom, ktorí sa následne ocitli v núdzi.

Mládež SČK vytvára priestor mladým ľuďom na sebarealizáciu v oblasti práce s deťmi, rovesníkmi a seniormi a vychováva ďalších nadšených dobrovoľníkov.

Pátracia služba SČK pomáha spájať rozdelené rodiny a objasňovať osudy nezvestných ľudí, ktorí stratili kontakt so svojimi príbuznými v dôsledku nepredvídaných udalostí, prírodných nešťastí či vojnových konfliktov.

 

Kontakt pre médiá:

Silvia Kostelná

Slovenský Červený kríž

silvia.kostelna@redcross.sk

+421 902 934 008 

 

Tlačová správa na stiahnutie 

 

Míľniky SČK