Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka Banská Bystrica 2015

Banská Bystrica hostí 23. ročník súťaže dobrovoľných záchranárov – Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka. 

Tlačová správa

Celoslovenská súťaž v poskytovaní prvej pomoci – Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka Bratislava, 26. jún 2015 – Banská Bystrica tento víkend privíta vyše 200 červenokrižiakov. V uliciach mesta si dvadsaťštyri družstiev z celého Slovenska a jeden český tím zmerajú sily v zručnostiach poskytovania prvej pomoci. Celoslovenská súťaž dospelých v poskytovaní prvej pomoci – Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka oslavuje už svoj 23. ročník.

Úlohou šesťčlenných družstiev bude úspešne zdolať starostlivo pripravené súťažné aj nesúťažné stanovištia, ktoré pripravila odborná jury pod vedením doc. MUDr. Viliama Dobiáša, PhD., prezidenta SČK. Priebeh súťaže a jednotlivých výkonov bude sledovať a hodnotiť 40 rozhodcov. Ďalšia štyridsiatka ľudí sa do súťaže zapojí ako figuranti. Šikovní maskéri Slovenského Červeného kríža ich namaskujú tak, že ich poranenia len ťažko rozoznáte od tých skutočných. Zinscenované situácie zostávajú až do začiatku súťaže utajené, no všetky sa inšpirovali skúsenosťami z každodenného života – ako pomôcť pri zástave srdca, nevoľnosti, či v prípade dopravnej nehody.

V širšom centre Banskej Bystrice sa v sobotu nemáte čoho báť, v prípade potreby vám bude vedieť pomôcť takmer každý, na koho na ulici natrafíte, a to na Slovensku nie je vôbec samozrejmosťou. „Dobrovoľníci SČK majú za sebou 33-hodinový kurz prvej pomoci, ale každý, kto absolvuje poctivý základný 8-hodinový kurz prvej pomoci, dokáže poskytnúť účinnú pomoc pri všetkých stavoch bezprostredného ohrozenia života. Okrem toho dokáže znížiť riziko vzniku trvalých následkov, pretože záchranná služba príde do 10 minút, ale za 5 minút sa dá vykrvácať, zadusiť, umrieť rôznymi spôsobmi. Pritom prvú pomoc najčastejšie poskytujeme rodine alebo kolegom na pracovisku. SČK poskytuje kurzy prvej pomoci pre všetky vekové kategórie a profesie. Červený kríž vo svete má skúsenosti s viac ako 10 miliónmi vyškolenými laikmi v prvej pomoci ročne a SČK toto know-how zdieľa“, hovorí prezident SČK.

Víťazné družstvo súťaže reprezentuje SČK v nasledujúcom roku na európskej súťaži v poskytovaní prvej pomoci FACE.

Slávnostné otvorenie súťaže bude 26. júna 2015 o 20:00 hod. na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Súťažiaci na stanovištia nastúpia v sobotu ráno o 9:00 hod. a potrvá do popoludňajších hodín. Súťažné situácie sú prístupné verejnosti, príďte sa niečo naučiť a povzbudiť dobrovoľných záchranárov SČK!

Kto bol MUDr. Vladimír Harinek? MUDr. Vladimír Harinek bol záchranár, ktorý svoj život venoval záchrane životov druhých. Presadzoval poskytovanie účinnej laickej prvej pomoci pri nešťastiach, úrazoch a náhlych vážnych ochoreniach. Prostredníctvom spolupráce so Slovenským Červeným krížom (SČK) pomáhal rozširovať rady laikov schopných poskytnúť prvú pomoc. MUDr. Harinek zahynul v troskách lietadla leteckej záchrannej služby. Celoslovenská súťaž SČK je vyjadrením vďaky a úcty tomuto vzácnemu človeku.

Ďalšie články