Podmienky pre darovanie krvi

Darovanie krvi počas pandémie COVID 19 – informácie a usmernenia pre darcov:


Kto môže byť darcom krvi?

 • každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, s minimálnou hmotnosťou 50 kg
 • človek, ktorý je 2 týždne po doužívaní antibiotík; 2 týždne bez horúčky, bez hnačky; 1 týždeň po zubnom ošetrení (vŕtanie, extrakcia zubu), aktuálne mimo menštruácie (+/- 3 dni) a tehotenstva; 1 rok po pôrode alebo ukončení tehotenstva, ak nekojí; 48 hodín po preventívnom očkovaní; bez herpesu
 • človek, ktorý neužíva pravidelne dlhodobo lieky
 • kto nebol posledný polrok operovaný, tetovaný, liečený akupunktúrou, nemal prepichované uši alebo iné časti tela, nedostal transfúziu krvi alebo plazmy, nepodstúpil endoskopické vyšetrenie
 • kto neprekonal infekčnú žltačku typu B a C, v prípade infekčnej žltačky typu A (napr. v detskom veku) môže byť darcom krvi po určitom časovom odstupe; nie je nosičom HIV, neprekonal syfilis, nie je sexuálnym partnerom ľudí s uvedenými chorobami a neprišiel s nimi v poslednom roku do styku
 • kto nepatrí k rizikovo správajúcim sa jedincom

Ako často možno krv darovať?

 • Muži môžu darovať krv s odstupom 3 mesiacov po odbere maximálne 4x do roka. 
 • Ženy môžu darovať krv s odstupom 4 mesiacov po odbere maximálne 3x do roka. 

Ako sa pripraviť na odber?

 • pred odberom nekonzumujte žiadne mastné jedlá
 • nie je však vhodné, aby ste hladovali, odporúčame ľahké raňajky (netukové pečivo, chlieb, med, ovocie, zelenina a pod. ), v príjme tekutín sa neobmedzujte
 • doprajte si dostatok spánku, na odber nie je vhodné prísť po ťažkej fyzickej námahe
 • pred odberom nepite alkohol, nefajčite

Aké vyšetrenia sa vykonávajú v súvislosti s každým odberom krvi?

Krvný obraz, pečeňové testy (ALT), protilátky proti HIV 1, žltačke typu B a C, nosičstvo syfilisu, vyšetrenie krvnej skupiny a protilátok proti červeným krvinkám.

Pred odberom vyplníte DOTAZNÍK, ktorý pomáha pri posúdení zdravotného stavu darcu a uistí sa, že podaná krv nepoškodí príjemcu. 

Je darovanie bezpečné?

Zdravotnícky materiál pri odbere krvi je jednorazový, vždy nový – akýkoľvek prenos infekcie je vylúčený. Množstvo odobratej krvi (400 – 450 ml) je pre darcu neškodné. Objem krvnej straty sa doplní do 24 hodín, strata červených krviniek za 2 týždne, strata železa za 2 mesiace. 

Aké doklady sú potrebné pri darovaní?

 • občiansky preukaz, karta poistenca, preukaz darcu (u stálych darcov)

Prosíme o vyplnenie Evidenčnej karty bezpríspevkového darcu krvi Slovenského Červeného kríža, na základe ktorej Vás zaradíme do centrálnej evidencie darcov krvi. 

Kde možno darovať krv v Košiciach?

Rozhodnite sa pre veľmi dôležitý krok v živote – darovať najvzácnejší dar. Vaša krv môže zachrániť obeť úrazu, pomôcť predčasne narodenému dieťaťu, pri urgentných operáciách môže byť rozhodujúcim faktorom. Neexistuje umelá náhrada krvi – jej jediným zdrojom je človek. 
Ďakujeme Vám.

Ak máte ďalšie otázky z oblasti darcovstva krvi radi Vám odpovieme my alebo pracovníci Národnej transfúznej služby SR – e-mail: ludmila.demeterova@ntssr.sk.

Viac informácií o darcovstve krvi aj na: https://redcross.sk/daruj-krv/


Adresa: SČK Územný spolok Košice – mesto, Komenského 19, Košice, 2.poschodie, červená šípka

Kontakt: 0948 123 371; kosice@redcross.sk